Iława - Ekomarina
odswież jesli brak obrazu

Iława - warto zajrzeć nawet na jeden dzień...

Szczegóły

Iława - przyjazny brzeg dla Twojej rodziny.

To 34 tysięczne miasto położone jest na Pojezierzu Iławskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce,  Jeziorakiem. To właśnie tu Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno Krainy Tysiąca Jezior. Na wszystkich, którzy dotrą do Iławy, czeka bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, gastronomiczna oraz infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Miłośnicy obcowania z naturą odnajdą się tu w bogatych lasach pełnych dzikiej zwierzyny, położonych malowniczo nad bogatą linią brzegową Jezioraka. Amatorzy historii spotkają na swojej drodze stare kościoły, kapliczki, ruiny pałaców czy zamków a spragnieni mocnych wrażeń mogą zafundować sobie dużą dawkę dobrej zabawy podczas imprez w sezonie. Wszystko to nad najdłuższym i według wielu najpiękniejszym jeziorem w Polsce! 

Iława to miasto,  które inspiruje swoją niezwykłą historią a tradycja przeplata się tu z nowoczesnością. Każdy znajdzie tu coś dla siebie bo Iława inspiruje ze wszech stron...

Dogodne połączenia komunikacyjne sprawiają ze do Iławy naprawdę jest „blisko” z wielu miejsc.

Planując wizytę w Iławie i żeglugę po Jezioraku, należy sprawdzić kalendarz najciekawszych wydarzeń kulturalnych i sportowych.  Każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Od pokazów lotniczych, po biegi i rowery a to wszystko przeplatane koncertami w Amfiteatrze i na Plaży Miejskiej.

 

Wiele ciekawych informacji turystycznych znajdziemy tutaj    http://www.it-ilawa.pl

Strona Urzędu Miasta to tez kopalnia ciekawych informacji     http://www.ilawa.pl

 

 

 



Iława

Historia miasta zaczyna się w roku 1305, kiedy to komtur krzyżacki z Dzierzgonia Sieghond von Schwarsburg na półwyspie wcinającym się w jezioro Jeziorak założył osadę i nadał jej prawa miejskie które to zostały odnowione w 1317 roku. Miasto w miarę stabilnie rozwijało się do roku 1362 kiedy to zostało nawiedzone przez zarazę która trwała do roku 1363. W następnych dziesięcioleciach miasto było strefą wpływów Krzyżackich, Polskich i Pruskich. W 1628 roku miasto zostało opanowane przez Szwedów. W 1706 większość miasta została strawiona przez wielki pożar, ocalało tylko kilka domów oraz kościół Przemienienia Pańskiego, który dzięki temu jest obecnie najstarszym zabytkiem miasta. Początek XX wieku to dalszy rozwój miasta, wybudowano gazownię, sieć wodociągową oraz wybudowano Ratusz. Miasto uległo dużemu zniszczeniu podczas wkraczania wojsk radzieckich i proces niszczenia trwał aż do czasu przybycia polskiej administracji. Po wojnie rozpoczął się kolejny etap w rozwoju miasta który trwa do dziś.

Iława atrakcje

Iława ze względu na swoje położenie jest miastem bardzo atrakcyjnym. Położona jest nad brzegiem najdłuższego polskiego jeziora, Jezioraka a w pobliżu znajdują się jeszcze inne mniejsze i większe jeziora. Zbiorniki  te wraz z Kanałem Elbląskim tworzą rozległy system połączeń śródlądowych, które umożliwiają dopłynięcie z Iławy aż do Morza Bałtyckiego. System tych dróg wodnych stanowi  dla miłośników żeglarstwa prawdziwą atrakcje Iława ma w swoich granicach największą wyspę śródlądową w Polsce-Wielka Żuława na którą to regularnie kursują promy. Atrakcje to również ciekawe zabytki

Iława zabytki

Piękno zabytków które tutaj się znajdują pomoże utrwalić nam kamera Iława najbardziej dumna jest szczególnie z jednego z nich. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem miasta jest Kościół Przemienienia Pańskiego który wybudowano w stylu gotyckim w latach 1317-1325 (renesansową wieżę o wysokości 27 metrów dobudowano w 1550 roku) i który na przestrzeni wieków kilkukrotnie przebudowywano, ostatni raz w latach 1903-19+05. Z uwagi że zbudowany jest z palonej cegły gotyckiej przez mieszkańców często nazywany jest czerwonym. W 1733 roku wymieniono dwa pęknięte dzwony na wieży na nowe, wykonane po przetopieniu starych. Przeprowadzono też remont kościoła który ucierpiał w pożarze. Po zakończeniu remontu w 1741 roku zamówiono nowy ołtarz.  Efekty prac remontowych w dużej części zostały zniweczone 3 czerwca 1753 roku, kiedy to od uderzenia pioruna spłonął dach kościoła a dodatkowych szkód dokonała woda użyta podczas akcji gaśniczej. Zniszczeniu uległy min. Organy. Kolejny gruntowny remont przeprowadzono w 1905 roku. W roku 1952 kościół został przekazany Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Kościół był połączony podziemnym tunelem z brzegiem Małego Jezioraka, zamurowano go jednak na początku XX wieku.

Iława kamera na Ratuszu

Oglądanie miasta umożliwia zainstalowana na Ratuszu kamera Iława posiada ten obiekt od 1912 roku, kiedy to zakończono jego budowę.  Okazały gmach wybudowano w stylu neobarokowym i ulokowano przy głównej ulicy miasta. Znacznie zniszczony w czasie II wojny światowej, został po niej odbudowany i do 1955 roku służył jako hala targowa.  Po przeprowadzonym w tym roku remoncie został siedzibą Rady Miasta i Burmistrza. Charakterystycznym elementem tego okazałego budynku są usytuowane po obu stronach wejścia do ratusza schody. Dach zwieńczony jest wieżą z zegarem, tarasem oraz wieńczącym hełmem. Z perspektywy ratusza doskonale jest widoczna Iława Kamera skierowana jest na jej współczesną zabudowę.

Iława kultura

Iława często nazywana jest letnią stolicą jazzu tradycyjnego a to za sprawą organizowanego w mieście, najstarszego w Europie festiwalu jazzowego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Początki festiwalu sięgają 1965 roku i Warszawy ale w w 1994 roku festiwal przeniesiono do Iławy i pozostał on już tutaj do dziś. W mieście na potrzeby festiwalu specjalnie wybudowano amfiteatr i nadano mu imię Louisa Amstronga. Pięknie położone miasto wśród jezior i lasów to właśnie jest Iława Atrakcje zwłaszcza dla miłośników wypoczynku nad wodą czekają tutaj na każdym kroku.

menu
menu