Koszalin-ulica Morska
odswież jesli brak obrazu

Telewizja Cyfrowa z dekoderem 4K w Gawex Media

Szczegóły

Gawex Media - dostawca Internetu i telewizji w technologii światłowodowej. Sprawdź naszą ofertę.

www.gawex.pl

 



Koszalin

Pierwsza wzmianka o Koszalinie pochodzi z roku  1107, zapis w kronice Wielkopolskiej mówi o zdobyciu grodu o tej nazwie przez Bolesława Krzywoustego.  W 1248 roku miasto zostało przejęte przez biskupa  kamieńskiego a lokacji na prawie lubeckim dokonał 23 maja 1266 roku jego ówczesny właściciel, biskup Herman von Gleichen.  Nabycie wsi Jamno wraz z częścią jeziora Jamno wraz z mierzeja w roku 1331 oraz zakup grodu Unieście w roku 1353, sprawiły że Koszalin uzyskał bezpośredni dostęp do morza co umożliwiło mu rozwój handlu. W późniejszym czasie stał się nawet członkiem Hanzy.

W 1690 roku Kołobrzeg został pozbawiony dostępu do morza, a stało się to w wyniku wielkiego sztormu, który zamulił Jameński  Nurt czyli kanał łączący jezioro Jamno  z morzem Bałtyckim. Fakt ten oraz wielki pożar w roku 1718 w którym spłonęła większość zabudowań spowodowały zahamowanie rozwoju miasta. Na przełomie wieków XIX i XX  miasto było już centrum administracyjnym i komunikacyjnym Pomorza Środkowego oraz ośrodkiem usług i przemysłu.  Kolejny kryzys dotknął miasto w okresie międzywojennym, ożywienie nastąpiło zaś w latach 30 XX wieku i było spowodowane przygotowaniami  Niemiec  do II wojny światowej. Wojna  ta dla Koszalina  skończyła się 4 marca 1945 roku kiedy to miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie  i następnie zostało włączone w granice państwa polskiego. Zobaczmy co oferuje turystom Koszalin kamera zapewne przyda nam się podczas zwiedzania miasta.

Koszalin atrakcje

Miasto zaprasza do zwiedzania swoich zabytków których pokaźna ilość znajduje się na jego terenie. Warto zaznaczyć że do rejestru zabytków wpisany jest cały obszar  Starego Miasta.Najcenniejszym zabytkiem jest Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynię wzniesiono w latach 1300-1333 i nadano jej kształt trzynawowej bazyliki z imponującą wieżą o wysokości 56 metrów. W roku 1754 na wieży zainstalowano zegar. W katedrze znajduje się wiele bardzo cennych elementów wyposażenia. Jest to min. barokowy ołtarz główny  w dużej części pochodzący z 1512 roku, gotycki krucyfiks z XIV wieku, wykuta przez rzeźbiarzy gotlandzkich Xiii wieczna wczesnogotycka chrzcielnica, neogotyckie organy posiadające 3419 piszczałek, wykonane w 1899 roku przez firmę Schlag und Sochne ze Świdnicy.

Cerkiew Zaśnięcia Maryi Panny mieszcząca się w dawnym kościele ewangelickim, którego historia sięga XIII wieku. Świątynia pierwotnie powstała jako kościół klasztorny cysterek z czasem popadła w ruinę i została odbudowana  w latach 1602-1609 i zaczęła pełnić funkcję kościoła zamkowego. Kościół niemal doszczętnie spłonął w wielkim pożarze miasta w roku 1718. Ponownie odbudowany w latach 1818-1819 został poświęcony w roku 1820. W latach późniejszych została dobudowana wieża oraz przedsionek od strony zachodniej. W roku 1953 kościół został przekazany parafii prawosławnej.

Interesującym obiektem jest udostępniona do zwiedzania  zabytkowa wieża widokowa na  Krzyżance.   

Krzyżanka to wzgórze o wysokości 136,2 m.n.p.m. po wschodniej stronie miasta a wieże o wysokości 31,5 metra wybudowano w roku 1888. Roztacza się z niej piękny widok który pomoże utrwalić nam kamera Koszalin jest bardzo ładnie z niej widoczny. Nieopodal wierzy znajduje się kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, która została poświęcona przez papieża Jana Pawła II 1 czerwca 1991 roku.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Nie lada gratką będzie bez wątpienia wycieczka zabytkową koleją wąskotorową którą może pochwalić się Koszalin Kamera na pewno nam się przyda podczas tej wycieczki. Kolej uruchomion 1 listopada 1898 roku i działa do  dziś, lecz obecnie służy już jedynie turystom. Bieg rozpoczyna w Koszalinie a kończy w Rosnowie, gdzie na podróżnych czeka kąpielisko wraz z plażą. Malowniczy szlak prowadzi wzdłuż jeziora Lubiatowskiego oraz rzeki Dzierzecinki, po drodze można wysiąść i zwiedzić rezerwat Czapla Góra. Wycieczka taka wąskotorówką to niesamowita frajda, zwłaszcza dla najmłodszych.

menu
menu