Żywiec Rynek (1)
odswież jesli brak obrazu

Żywiec - to bardzo dobre miejsce "żeby się tutaj urodzić".....

Szczegóły

….. i z tej niepowtarzalnej okazji skorzystali między innymi:

-  Łukasz Golec i Paweł Golec  czyli Golec  u Orkiestra

- Monika Brodka - wokalistka

- Marcin Rozynek - wokalis

-  Sebastian Kawa najlepszy pilot szybowcowy na świecie

- Tadeusz Wrona, pilot dla którego wylądowanie bez podwozia nie stanowi większego problemu

- Agata Wróbel medalistka Igrzysk Olimpijskich w podnoszeniu ciężarów

- Tomasz Adamek  znany bokser

….bo Żywiec  to jest naprawdę bardzo  dobre miejsce żeby się tutaj urodzić :)

 

www.zywiec.pl



Żywiec

Żywiec to ok. 30-sto tysięczne miasto malowniczo położone w kotlinie Żywieckiej.  Pierwsze informacje o Żywcu datowane są na 1308 rok a ówczesny żywiec znajdował się w nieco innym miejscu lecz ze względu na często nawiedzające go powodzie, przeniesiono go  na wyżej położone tereny u ujścia rzeki Koszarawy do Soły. Miało to miejsce w 1448 roku. W następnych wiekach Żywiec był własnością Komorowskich, Wazów, Wielopolskich oraz Habsburgów.

To właśnie z inicjatywy jednego z członków rodu - Albrechta Fryderyka Habsburga  powstał Browar Arcyksiążęcy stając się wizytówką miasta a  za razem stanowiąc jego dużą atrakcje Żywiec stał się i jest zresztą do dziś znany z produkcji piwa.

Żywiec Browar Arcyksiążęcy

Browar powstał w 1856 roku na gruntach wsi Pawlusie, które ojciec założyciela browaru odkupił w 1838 roku od hrabiego Wielopolskiego. Arcyksiążę Albrecht miał już doświadczenie w warzeniu piwa, ponieważ był już w tym czasie właścicielem browaru w Cieszynie. W rok po uruchomieniu browar uwarzył 17856 hl. Piwa i przez następne lata sukcesywnie zwiększając produkcję doszedł do jej podwojenia po 10 latach działalności. Stał się wtedy największym ze wszystkich 260 browarów które działały w Galicji. W pierwszym okresie działalności browar warzył  piwa dolnej fermentacji, co uległo zmianie w 1881 roku, kiedy to rozpoczęto również produkcję portera, czyli piwa górnej fermentacji. Po kolejnych 10 latach rozpoczęto warzenie piwa typu „Ale”. Nad produkcją piwa  zawsze czuwał naczelny piwowar -  pierwszym z nich był Henryk Bauer, zastąpiony w 1875 roku przez Juliusza Wagnera, który był twórcą receptury piwa Porter. W późniejszych latach po śmierci założyciela browaru  Arcyksięcia Albrechta , browarem zarządzał jego bratanek Karol Stefan Habsburg który przeprowadzał modernizację i rozbudowę zakładu. W latach międzywojennych browar zatrudniał już ponad 300 robotników i miał wydajność produkcyjną ponad 54000 butelek dziennie. W 1933 roku po śmierci  arcyksięcia Karola Stefana, browar przejął jego syn  Karol Olbracht.  Asortyment wytwarzanego w tym czasie piwa zawierał piwa jasne Leżak, Zdrój Żywiecki, Ale oraz piwa ciemne Marcowe oraz Porter. Sporadycznie wytwarzano również min. piwo Słodowe i Leżak Ciemny. W czasie II wojny światowej browar pracował na potrzeby niemieckiej armii.

Po wojnie browar znacjonalizowano i przeszedł on na własność  skarbu Państwa nie zahamowało to jednak jego rozwoju, cały czas prowadzono modernizacje i zwiększano jego moce produkcyjne. Rozpoczęto min. eksport piwa do Ameryki Północnej. W 1980 roku jego moce produkcyjne wyniosły 589 tyś hl.  W 1944 roku właścicielem browaru został holenderski koncern Heineken. Miejsce to ma długą i barwną historię i na pewno warto odwiedzić Muzeum Browaru Żywiec Kamery będą nieodzownym elementem podczas zwiedzania i na pewno zrobimy nimi ciekawe zdjęcia.

Żywiec kamery na Rynku

Rynek w Żywcu wytyczony został w pierwszej połowie XV wieku, już na nowym miejscu po przenosinach z terenów nękanych przez powodzie.  Nadano mu regularny czworoboczny kształt, na południowej pierzei założono cmentarz, wybudowano murowany kościół oraz drewnianą dzwonnicę która w późniejszym okresie spłonęła w pożarze ale została odbudowana z kamienia i przetrwała do dziś.. W połowie XV wieku istniała już tam zwarta zabudowa. Pierwsze murowane kamienice zaczęły powstawać  przy rynku na przełomie wieków XVI i XVII. Rynek był kilkukrotnie trawiony przez pożary i po nich odbudowywany a upowszechnienie murowanej zabudowy nastąpiło najbardziej po pożarze z 1857 roku. Dziś na Rynku znajdują się 23 budynki, które są wpisane do rejestru zabytków.  Jest nim min. wzniesiony w 1868 roku Ratusz. Obecnie odnowiony rynek z licznymi punktami gastronomicznymi jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów. Widok na Rynek zapewniają nam zainstalowane tam trzy kamery Żywiec ma jeszcze kila ciekawych atrakcji, na pewno jedną z nich jest Stary Zamek.

Żywiec Stary Zamek

Zamek znajduje się na miejscu zniszczonego w 1477 roku przez wojska Kazimierza Jagiellończyka , średniowiecznego zamku, który był własnością Komorowskich. Odbudowa nastąpiła w latach 1485-1500 a dalsze prace przy rozbudowie  prowadzono w roku 1567. W wyniku przebudowy uzyskał on cechy renesansowe z efektownymi, trzypiętrowymi galeriami wspartymi na kolumnach toskańskich. Powstał piękny arkadowy dziedziniec z czterech stron ograniczony arkadami. Warto uwiecznić ten piękny dziedziniec na zdjęciach, w czym pomocne nam będą kamery Żywiec  coraz częściej jest odwiedzany przez turystów których przyciągają informacje o pięknej architekturze tego miejsca. Obecnie Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.

menu
menu