Busko Zdrój-Al. Mickiewicza
odswież jesli brak obrazu

Busko Zdrój zaprasza

Szczegóły

Busko-Zdrój, to znana miejscowość uzdrowiskowa słynąca z unikalnych wód

siarczkowych. Jej walory lecznicze są wysoko cenione nie tylko w Polsce

ale także w Europie i na świecie.

Gmina ma również do zaoferowania bogaty wachlarz wydarzeń kulturalnych, a wśród nich:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, Ogólnopolski

Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona, Festiwal Lato z Chopinem, Buskie

Spotkania z Folklorem i wiele innych.

Liczne atrakcje takie jak: XIX-wieczny park zdrojowy, zabytki, szlaki

rowerowe i spacerowe, pomniki przyrody, miejsca rekreacji jak skatepark

czy kąpieliska, uzupełniają ofertę  leczniczą gminy. Dzięki bogatej

faunie i florze okolice Buska-Zdroju stanowią doskonałe miejsce

aktywnego wypoczynku. Busko, to także prężnie funkcjonujące miasto, lider zrównoważonego

rozwoju, który stawia nie tylko na liczne inwestycje ale przede

wszystkim na ochronę środowiska. Piękny krajobraz, łagodny klimat i infrastruktura

sportowa sprzyjają turystyce i wspomagają kurację.

Naszym celem jest zarówno podnoszenie

komfortu tych, którzy mieszkają tu na co dzień ale i zaspakajanie

potrzeb turystów i kuracjuszy, którzy z roku na rok coraz liczniej

przybywają do naszego kurortu.

 

www.busko.pl

 

Busko Zdrój

Busko Zdrój atrakcje zapewni nam prawie na każdym kroku jest to bowiem jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Miasto zasłynęło dzięki uzdrowiskowym wodom, na bazie których zbudowało obszerny kompleks sanatoryjny. Rejon uzdrowiskowy usytuowany jest w południowej części miasta oraz na obszarze Parku Zdrojowego. W procesie leczniczym oraz rehabilitacyjnym   z dobrodziejstw wód leczniczych rocznie korzysta około półtora miliona kuracjuszy. Najcenniejszym zasobem Buska Zdroju są lecznicze wody siarczkowe oraz solanki jodkowe. Od niemal 200 lat pensjonaty uzdrowiskowe  zajmują się leczeniem schorzeń kardiologicznych, neurologicznych, dermatologicznych oraz reumatologicznych.

Busko Zdrój Park Zdrojowy

Kompleks sanatoryjny usytuowany  jest w sąsiedztwie Parku Zdrojowego zaprojektowanego przez  architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego, to harmonijne i spokojne miejsce do niespiesznych przechadzek .  Najbardziej znanym, a zarówno najpiękniejszym obiektem  znajdującym się w samym sercu uzdrowiska jest  słynny Marconi; sanatorium znajdujące się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek. Zarówno wnętrza Marconiego jak i sama budowla zachwycają i robią niemałe wrażenie na odwiedzających- jest to prawdziwa perełka Buska Zdroju. Pierwotnie jako zakład kąpielowy oddane do użytku zostało 1 czerwca 1826 roku a jego projekt wzorowany był na starorzymskich budowlach użyteczności publicznej. Znajduje się tam min. sala koncertowa ze 170 miejscami.

Idąc deptakiem w kierunku rynku, wśród zieleni Parku Zdrojowego dojdziemy do muszli koncertowej wraz z Aleją Gwiazd, poświęconą znanym osobom polskiej muzyki oraz do Zamku Dersława. Budowla postała stosunkowo niedawno bo w roku 1911, stylizowana jest jednak na średniowieczną twierdzę z basztami i wieżyczkami obronnymi. W zamku Dersława funkcjonuje pensjonat mający w swej ofercie luksusowe pokoje a w jego podziemiach znajduje się słynna restauracja Gościniec oferująca potrawy kuchni regionalnej.

Busko Zdrój atrakcje

Bardzo ciekawym miejscem  na drodze do rynku głównego jest Galeria Zielona  czyli ostatnia zachowana drewniana willa w centrum miasta.  Wzniesiona została około 1900 roku,  a u jej stóp podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali ponad 300 osób o czym po dziś dzień przypomina pomnik stojący przed willą. Wewnątrz obiektu znajdują się sale wystawowe, w których podziwiać można sztukę współczesną zmieszaną z historycznym wystrojem stwarzającym unikatowy nastrój ziemiańskiego dworku. Galeria Zielona zajmuje się promocją artystów a także prowadzi aukcje dzieł sztuki współczesnej  a także ich sprzedaż. Jeszcze kilka ciekawych do zobaczenia miejsc oferuje nam Busko Zdrój Atrakcje znajdziemy np. w okolicach rynku.

Na rynku głównym znajdziemy liczne zaciszne kawiarenki, restauracje oraz odrestaurowaną fontannę, przy której można usiąść i odpocząć po spacerze. Będąc w tej okolicy warto zajrzeć do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP znajdującego się nieopodal rynku.  To poklasztorna świątynia sióstr Norbertanek, które przez wieki były właścicielkami miasta. Budowla swymi korzeniami sięga epoki średniowiecza natomiast po pożarze w roku 1820 została gruntownie odnowiona i odrestaurowana. Nieopodal kościoła parafialnego znajdziemy kolejny skarb Buska Zdroju czyli kościółek św. Leonarda. Jest to drewniana świątynia wzniesiona w 1699 roku  z zachowanymi po dziś dzień zabytkami takimi jak przepiękny barokowy ołtarz czy  nagrobek założyciela uzdrowiska Feliksa Rzewuskiego.

Do większości atrakcji, które oferuje Busko Zdrój można się dostać za pomocą napędzanych energią elektryczną autobusików czy meleksów. Pojazdy przede wszystkim poruszają się po deptakach a podczas jazdy turyści mają możliwość posłuchania historii o mijanych obiektach i miejscach.

Busko Zdrój kamera

Jeśli nie możemy odwiedzić Buska Zdroju, to dwa miejsca możemy zobaczyć okiem kamerek internetowych. Park na placu Zwycięstwa wraz z działającą tam efektowną podświetlana fontanną pokaże nam właśnie kamera Busko Zdrój dumne jest również z pięknego budynku w którym mieści się luksusowy hotel Bristol znajdujący się przy Al. Mickiewicza, który to również możemy zobaczyć dzięki zainstalowanej kamerce.

Egzotyczne wakacje
menu
menu