Busko Zdrój-Al. Mickiewicza
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że zaprojektowany przez włoskiego architekta Henryka Marconiego piękny budynek….

Szczegóły

….Sanatorium Marconi został oddany do użytku w 1836 roku i stylem nawiązuje do rzymskich budowli użyteczności publicznej?

Więcej informacji o Sanatorium Marconi znajdziemy TUTAJ

----------------------------------------

  A Busko-Zdrój, to znana miejscowość uzdrowiskowa słynąca z unikalnych wód siarczkowych. Jej walory lecznicze są wysoko cenione nie tylko w Polsce ale także w Europie i na świecie. Gmina ma również do zaoferowania bogaty wachlarz wydarzeń kulturalnych, a wśród nich: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, Ogólnopolski  Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona, Festiwal Lato z Chopinem, Buskie Spotkania z Folklorem i wiele innych.

Liczne atrakcje takie jak: XIX-wieczny park zdrojowy, zabytki, szlaki rowerowe i spacerowe, pomniki przyrody, miejsca rekreacji jak skatepark czy kąpieliska, uzupełniają ofertę  leczniczą gminy. Dzięki bogatej faunie i florze okolice Buska-Zdroju stanowią doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku. Busko, to także prężnie funkcjonujące miasto, lider zrównoważonego rozwoju, który stawia nie tylko na liczne inwestycje ale przede wszystkim na ochronę środowiska.

Piękny krajobraz, łagodny klimat i infrastruktura sportowa sprzyjają turystyce i wspomagają kurację. Naszym celem jest zarówno podnoszenie komfortu tych, którzy mieszkają tu na co dzień ale i zaspakajanie potrzeb turystów i kuracjuszy, którzy z roku na rok coraz liczniej przybywają do naszego kurortu.

www.busko.pl

 Busko Zdrój

Busko Zdrój atrakcje zapewni nam prawie na każdym kroku jest to bowiem jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Miasto zasłynęło dzięki uzdrowiskowym wodom, na bazie których zbudowało obszerny kompleks sanatoryjny. Rejon uzdrowiskowy usytuowany jest w południowej części miasta oraz na obszarze Parku Zdrojowego. W procesie leczniczym oraz rehabilitacyjnym   z dobrodziejstw wód leczniczych rocznie korzysta około półtora miliona kuracjuszy. Najcenniejszym zasobem Buska Zdroju są lecznicze wody siarczkowe oraz solanki jodkowe. Od niemal 200 lat pensjonaty uzdrowiskowe  zajmują się leczeniem schorzeń kardiologicznych, neurologicznych, dermatologicznych oraz reumatologicznych.

Busko Zdrój Park Zdrojowy

Kompleks sanatoryjny usytuowany  jest w sąsiedztwie Parku Zdrojowego zaprojektowanego przez  architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego, to harmonijne i spokojne miejsce do niespiesznych przechadzek .  Najbardziej znanym, a zarówno najpiękniejszym obiektem  znajdującym się w samym sercu uzdrowiska jest  słynny Marconi; sanatorium znajdujące się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek. Zarówno wnętrza Marconiego jak i sama budowla zachwycają i robią niemałe wrażenie na odwiedzających- jest to prawdziwa perełka Buska Zdroju. Pierwotnie jako zakład kąpielowy oddane do użytku zostało 1 czerwca 1826 roku a jego projekt wzorowany był na starorzymskich budowlach użyteczności publicznej. Znajduje się tam min. sala koncertowa ze 170 miejscami.

Idąc deptakiem w kierunku rynku, wśród zieleni Parku Zdrojowego dojdziemy do muszli koncertowej wraz z Aleją Gwiazd, poświęconą znanym osobom polskiej muzyki oraz do Zamku Dersława. Budowla postała stosunkowo niedawno bo w roku 1911, stylizowana jest jednak na średniowieczną twierdzę z basztami i wieżyczkami obronnymi. W zamku Dersława funkcjonuje pensjonat mający w swej ofercie luksusowe pokoje a w jego podziemiach znajduje się słynna restauracja Gościniec oferująca potrawy kuchni regionalnej.

Busko Zdrój atrakcje

Bardzo ciekawym miejscem  na drodze do rynku głównego jest Galeria Zielona  czyli ostatnia zachowana drewniana willa w centrum miasta.  Wzniesiona została około 1900 roku,  a u jej stóp podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali ponad 300 osób o czym po dziś dzień przypomina pomnik stojący przed willą. Wewnątrz obiektu znajdują się sale wystawowe, w których podziwiać można sztukę współczesną zmieszaną z historycznym wystrojem stwarzającym unikatowy nastrój ziemiańskiego dworku. Galeria Zielona zajmuje się promocją artystów a także prowadzi aukcje dzieł sztuki współczesnej  a także ich sprzedaż. Jeszcze kilka ciekawych do zobaczenia miejsc oferuje nam Busko Zdrój Atrakcje znajdziemy np. w okolicach rynku.

Na rynku głównym znajdziemy liczne zaciszne kawiarenki, restauracje oraz odrestaurowaną fontannę, przy której można usiąść i odpocząć po spacerze. Będąc w tej okolicy warto zajrzeć do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP znajdującego się nieopodal rynku.  To poklasztorna świątynia sióstr Norbertanek, które przez wieki były właścicielkami miasta. Budowla swymi korzeniami sięga epoki średniowiecza natomiast po pożarze w roku 1820 została gruntownie odnowiona i odrestaurowana. Nieopodal kościoła parafialnego znajdziemy kolejny skarb Buska Zdroju czyli kościółek św. Leonarda. Jest to drewniana świątynia wzniesiona w 1699 roku  z zachowanymi po dziś dzień zabytkami takimi jak przepiękny barokowy ołtarz czy  nagrobek założyciela uzdrowiska Feliksa Rzewuskiego.

Do większości atrakcji, które oferuje Busko Zdrój można się dostać za pomocą napędzanych energią elektryczną autobusików czy meleksów. Pojazdy przede wszystkim poruszają się po deptakach a podczas jazdy turyści mają możliwość posłuchania historii o mijanych obiektach i miejscach.

Busko Zdrój kamera

Jeśli nie możemy odwiedzić Buska Zdroju, to dwa miejsca możemy zobaczyć okiem kamerek internetowych. Park na placu Zwycięstwa wraz z działającą tam efektowną podświetlana fontanną pokaże nam właśnie kamera Busko Zdrój dumne jest również z pięknego budynku w którym mieści się luksusowy hotel Bristol znajdujący się przy Al. Mickiewicza, który to również możemy zobaczyć dzięki zainstalowanej kamerce.

menu
menu