Jastarnia-Molo i panorama na zatokę
odswież jesli brak obrazu

SurfSzkoła przy molo zaprasza.....

Szczegóły

Surf Szkoła przy molo w Jastarni to miejsce, w którym rozpoczniesz swoją przygodę z Kitesurfingiem i Windsurfingiem. Szkolimy według sprawdzonych metod rekomendowanych przez międzynarodowe organizacje, dzięki czemu nauka przebiega sprawnie, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie. Nasi instruktorzy nie tylko odkryją przed Tobą wszystkie tajniki tych sportów, ale także skutecznie „zarażą” Cię zajawką do ich uprawiania!

www.surfszkola.plJastarnia

Jastarnia to ulubione miejsce letniego wypoczynku tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Sama Jastarnia liczy niespełna trzy tysiące mieszkańców, lecz w sezonie letnim przewijają się tutaj dziesiątki tysięcy spragnionych wypoczynku turystów. Kiedyś wieś rybacka prawa miejskie otrzymała w 1973r. Położona na Półwyspie Helskim ze swoimi plażami nad Bałtykiem i nad Zatoką Pucką jest prawdziwą mekką plażowiczów. Od strony otwartego morza plaże są szerokie (ok 40m) a te od strony zatoki są znacznie węższe, ale z kolei po tej stronie mamy jednak znacznie spokojniejsza zatokę, na której wszyscy miłośnicy sportów wodnych znajdują idealne warunki do uprawiania np. windsurfingu i kitesurfingu . Znajdują się tutaj liczne szkoły gdzie można nauczyć się uprawiania tych sportów, oraz liczne wypożyczalnie gdzie bez problemu wypożyczymy potrzebny sprzęt. Zatoka Pucka ze względu na swoja niewielką głębokość oraz sprzyjające wiatry jest  najlepszym w kraju miejscem do ich uprawiania. Poczynania wind i kite surferów umożliwia nam obejmująca swoim zasięgiem duży akwen zatoki, zainstalowana obok molo kamera Jastarnia bowiem jak już nadmienialiśmy jest ulubionym miejscem spotkań miłośników tych sportów.

Jastarnia kamera na molo

Od strony zatoki w Jastarni wybudowano w 2005 r. molo  o długości 120 metrów, które znajdując się na przedłużeniu głównej ulicy spacerowej miasta, ulicy Stelmaszczyka, tworzy z nią bardzo popularną w sezonie letnim promenadę. Podgląd na molo i okolice zapewnia nam zainstalowana tam kamerka Jastarnia to także port , który pełni funkcje bazy rybackiej, przystani pasażerskiej oraz mariny. Chroniony dwoma falochronami o długości 200 i 80 metrów, umożliwia wejście statkom o zanurzeniu do 4 m. W porcie znajduje się również ośrodek żeglarski i baza płetwonurków 

Jastarnia atrakcje

W Jastarni przed II wojną światowa utworzono punkt oporu, który maiła zamykać  drogę do Rejonu Umocnionego Hel od strony lądu. Punkt miał się składać z czterech ciężkich betonowych schronów w miejscu gdzie półwysep ma ok 450 m szerokości oraz schronów lekkich. Wybudowano cztery schrony ciężkie: Schron Saragossa przeznaczony dla broni maszynowej posiadał ściany o grubości dochodzącej do 180cm. Schron Sęp przeznaczony również dla broni maszynowej, ze względu na jego umiejscowienie na plaży, co praktycznie uniemożliwiało jego zamaskowanie zwiększono w nim grubość  ścian do 330cm.

Schron Sabała przeznaczony dla broni maszynowej ale pełniący również funkcję punktu dowodzenia. Konstrukcyjnie zbliżony do Saragossy. Schron Sokół umiejscowiony nad Zatoką Pucką i o konstrukcji wzmocnionej analogicznie do schronu Sęp. Schron przeznaczony również dla broni maszynowej. Schrony ciężkie miały być uzupełnione schronami lekkimi, ale z tych wybudowano tylko jeden. Posiadał on ściany o grubości do 120cm.

Obecnie schrony są odrestaurowane a od 2005 r. działa tutaj Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera. Obiekty zostały wpisane na listę zabytków. Na zatoce można  dostrzec pozostałości wierzy obserwacyjnej poligonu torpedowego, który został wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Z poligonu korzystali lotnicy, ćwicząc zrzucanie torped lotniczych. Wybudowane były trzy takie wieże, a do dziś zachowały się dwie z nich. Wyremontowanie tych militarnych obiektów sprawiło że coraz bardziej z nich jest znana Jastarnia Atrakcje może miejscowość również zapewnić tym którzy lubią spędzać czas aktywnie.

„Rowerowa” Jastarnia

Przez Jastarnie przebiega bardzo popularna droga rowerowa Puck – Hel. Jest ona doskonałym pretekstem do zwiedzenia całego półwyspu i sąsiednich miejscowości rowerem. Jest to trasa łatwa , bez stromych podjazdów w większości utwardzona. Jest bezpiecznie ponieważ jest oddzielona od ruchu samochodowego wiec bez obawy na wycieczkę możemy zabrać dzieci. Biegnie bardzo ładnymi i malowniczymi okolicami, w większości przy samym brzegu zatoki, ale jeśli zechcemy zajrzeć nad morze to ze względu na szerokość  półwyspu, mamy je na „wyciagnięcie ręki”. Chałupy, Jurata, Hel – w tych miejscowościach jeśli do nich dotrzemy również znajdziemy wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.

W Jastarni znajduje się wybudowana w 1950 r.  najniższa ze wszystkich latarni morskich na polskim wybrzeżu. Jej wysokość to 13,5 m. i jest jedną z dwóch (oprócz latarni Stilo) latarni wykonanych w całości z metalu. Mimo tego zasięg jej światła przekracza 27km., a jego źródło ma moc 1KW.

Jastarnia kamera na zatokę

Dzięki naszej kamerze możemy oglądać szeroką panoramę Zatoki Puckiej i śledzić poczynania licznych amatorów sportów wodnych, dla których to miejsce jest kultowe.

Ze względu na unikalny mikroklimat,  Jastarnia polecana jest dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, tarczycy oraz serca. Połączenie morskiej bryzy z sosnowymi lasami pomaga w leczeniu tych dolegliwości. Jak widać jedną z ciekawszych miejscowości na Półwyspie Helskim jest Jastarnia Kamera zabrana na wyjazd pozwoli wspomnienia z pobytu zachować nam na dłużej.

 

menu
menu