Polanica Zdrój
odswież jesli brak obrazu

Zobacz kilkanaście innych kamer w Kotlinie Kłodzkiej....

Szczegóły

Kilkanaście ciekawych widoków z Kotliny Kłodzkiej w jednym miejscu

www.devices.pl

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polanica Zdrój to jedno z najbardziej znanych Polskich uzdrowisk. Czy wiesz że :

- w ciągu doby wydobywa się tutaj ponad milion litów wody mineralnej

- organy w Kościele Wniebowzięcia NMP składają się z 1030 piszczałek

- kolorowa fontanna w Parku Zdrojowym  16 kolorowych lamp, 723 dysze a słup wody osiąga 12 metrów

Te i więcej ciekawych informacji znajdziesz na

www.polanica.pl



Polanica Zdrój

Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na rok 1347, z 1353 pochodzi zapisek że właścicielami wsi byli bracia Otto a w 1417 roku już należała do Michaela von Glubosa. Od roku 1595 wieś należała  do jezuitów i z tego okresu pochodzą już notatki mówiące o występujących tam wodach mineralnych. Jezuici w latach 1706-1707 wybudowali okazały dwór, który od połowy XVIII wieku zaczął służyć pierwszym docierającym tutaj kuracjuszom.  W roku 1773 kiedy to został rozwiązany zakon jezuitów, dobra stały się własnością państwa pruskiego. Dynamiczniejszy rozwój Polanicy nastąpił z nastaniem kolejnego właściciela miejscowości Josepha Golmsa i miało to miejsce w XIX wieku. Wzniósł on pierwszy drewniany dom zdrojowy oraz zagospodarował jedno z pięciu występujących tam źródeł. Następny etap rozwoju przypadł na kolejnych właścicieli Polanicy, na Rathmanna i Storcha. Wybudowali oni kolejny już murowany dom zdrojowy, dokonali adaptacji dworu pojezuickiego na dom dla kuracjuszy oraz przeprowadzili badania występujących tam wód mineralnych. W tym czasie w miejscowości istniał już przemysł, istniała tutaj cegielnia, szlifiernia szkła, topnia żelaza, kuźnica i walcownia. Kolejny okres dynamicznego rozwoju Polanicy miał związek z nabyciem jej przez kolejnego właściciela, pochodzącego z Wrocławia przemysłowca Wenzela Hoffmanna. Wybudowano dom zdrojowy, nową pijalnie wód, teatr oraz zorganizowano rozległy park. W 1880 roku rozpoczęto butelkowanie i wysyłkę wód ze źródła Jerzy.

Prawdziwy przełom w rozwoju uzdrowiska nastąpił od roku 1890 w którym to doprowadzono tutaj linię kolejową z Kłodzka. Przeprowadzono odwierty i pozyskano wydajne nowe źródła wody mineralnej Goplana oraz Wielka Pieniawa. Nastąpił szybki rozwój budownictwa, powstało wiele willi i pensjonatów co zmieniło miejscowość i sprawiło że stała się ona modnym kurortem. W następnych latach wybudowano nowoczesną rozlewnie wód mineralnych oraz wybudowano istniejące do dziś  sanatorium Wielka Pieniawa, uważane wtedy za najnowocześniejsze na Śląsku. W okresie międzywojennym trwała dalsza rozbudowa uzdrowiska, powstał teatr zdrojowy oraz nowe łazienki, powiększono park oraz zmodernizowano urządzenia lecznicze.

Polanica Zdrój współcześnie

Po II wojnie światowej Polanica znalazła się w granicach Polski i początkowo nadano jej nazwę Puszczyków Zdrój, którą to zmieniono na Polanica Zdrój wraz z nadaniem miejscowości praw miejskich w 1946 roku. W kolejnych latach następował dalszy rozwój miasta. W 1974 roku powołano do życia Zespół Uzdrowisk Kłodzkich którego siedzibę ulokowano w Polanicy. Obecnie zespół funkcjonuje jako Uzdrowiska Kłodzkie S.A. i dysponuje nowoczesna bazą leczniczo-hotelową, zakładami przyrodoleczniczymi oraz zespołami basenów rekreacyjno-rehabilitacyjnych. Na terenie miasta funkcjonują dwa szpitale uzdrowiskowe, są to sanatoria Zdrowie oraz Wielka Pieniawa.

W Polanicy organizowany jest Międzynarodowy Turniej Szachowy pamięci Akiby Rubinsteina a w Teatrze Zdrojowym organizowane są festyny, występy i przeglądy zespołów artystycznych.

Polanica Zdrój atrakcje

Niewątpliwą atrakcja Polanicy jest jej  Park Zdrojowy, na który składają się: Park Centralny, który jest jego najstarsza i zarazem najbardziej reprezentacyjną częścią z efektowną promenadą, Park szachowy gdzie znajdziemy fontanny, pomniki przyrody oraz szachownicę z dużymi figurami, Park Różaneczników z pomnikiem przyrody-skupiną różaneczników, Park Józefa gdzie zlokalizowano figury kuracjuszy w strojach z epoki. Jest też Park Leśny ze ścieżkami edukacji ekologicznej. W Parku Zdrojowym znajduje się również pijalnia wód mineralnych która też jest dużą atrakcją uzdrowiska.

Ulubionym miejscem spacerowiczów jest tez deptak z licznymi restauracjami i kawiarniami oraz znajdującą się na nim Aleją Gwiazd Koszykówki gdzie mistrzowie tego sportu zostawiają odciski swoich dłoni. Turyści i kuracjusze bardzo lubią wszystkie atrakcje związane z uzdrowiskową funkcją jaką pełni Polanica Zdrój Atrakcje innego rodzaju oferuje zaś letni tor saneczkowy, który umożliwia 450 metrowy zjazd stalową rynną z prędkością dochodzącą do 40km/h.

Polanica Zdrój kamera

Aby choć trochę poczuć klimat uzdrowiska nie musimy wcale wychodzić z domu. Umożliwi nam to bowiem zainstalowana kamera Kudowa Zdrój w jej obiektywie wygląda naprawdę interesująco.

menu
menu