Kielce Ogród Botaniczny
odswież jesli brak obrazu

Zapraszamy do Ogrodu Botanicznego w Kielcach....

Szczegóły

Studiuj w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach - 15 kierunków studiów - Studia podyplomowe – MBA

www.wseip.edu.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogród Botaniczny w Kielcach jest jednym z obiektów Geoparku Kielce. Budowa Ogrodu rozpoczęła się w 2009 r. Prace budowlane są już na wysokim stopniu zaawansowania a ogród jest dostępny dla zwiedzających.

www.geopark-kielce.pl/ogrodbotaniczny/pl

 



Kielce

Kielce to ciekawe, prawie 200 tysięczne miasto położone w Górach Świętokrzyskich. Bogata historia miasta sięga początków X w. kiedy to wzniesiony został kościół pod wezwaniem  św. Wojciecha  a pierwsza  wzmianka o Kielcach jako mieście pochodzi z roku 1359. W roku 1496 Kielce otrzymały z rak Fryderyka Jagiellończyka herb  a w 1502 roku  powstał pierwszy w mieście cech szewców.

Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać od XVI w. dzięki rozwojowi górnictwa  żelaza i metali kolorowych, tak w samym mieście jak i jego okolicach. Około roku 1500 był to jeden z bardziej znaczących okręgów  przemysłowych w Polsce. W pierwszej połowie XVII wieku nastąpiła dalsza intensywna rozbudowa miasta  którą zahamował potop szwedzki  ale zniszczenia wojenne szybko zostały usunięte i wiek XVIII upłynął pod znakiem powrotu do dawnej swietności. a po roku 1790 rozwój przemysłu przetwórczego miedzi znacznie podniósł rangę Kielc.  Podczas III rozbioru Polski Kielce znalazły się pod zaborem Austriackim, a w roku 1809 zostały włączone do Księstwa Warszawskiego. Koniec XIX wieku przyniósł dalszy rozwój miasta, w dużej części spowodowany uruchomieniem w 1885 r. linii kolejowej przebiegającej przez Kielce. W końcu tego wieku miasto liczyło ok 13,5 tyś. mieszkańców. N początku XX w. w Kielcach działało 27 różnych przedsiębiorstw, a od zakończenia I wojny światowej zaczęły powstawać  kolejne w tym tak znane jak SHL i odlewnia Ludwików. W latach 30 w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego zaczęły powstawać kolejne duże zakłady, min. zakłady  zbrojeniowe w Kielcach i Starachowicach. Nieprzerwany dalszy rozwój miasta trwa od zakończenia II wojny światowej do dziś, wybudowano kolejne zakłady przemysłowe, uczelnie i osiedla mieszkaniowe.

Kielce atrakcje

Najokazalszym kieleckim zabytkiem jest barokowy Pałac Biskupów Krakowskich. Wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym w latach 1637-1641 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Na przestrzeni wieków w pałacu działała min Szkoła Akademiczno-Górnicza, w 1866r siedzibę tutaj miały władze Guberni Kieleckiej, w 1914 pałac był kwatera Józefa Piłsudskiego, w roku 1919 stał się siedzibą kieleckiego Urzędu Wojewódzkiego a w 1939 r. otwarto tutaj Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Od 1971 roku jest siedzibą Muzeum Narodowego. W 2003 roku udostępniono zrekonstruowany wg  układu z XVII w. Ogród Włoski, który znajduje się na tyłach pałacu po jego zachodniej stronie.

W mieście znajduje się również Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z 1171 roku, powstały w miejscu najstarszej kieleckiej świątyni  Kościół św. Wojciecha , wybudowany w latach 1640-1644 Kościół Trójcy Świętej, Kościół Garnizonowy mieszczący się w dawnej cerkwi oraz  wybudowany w stylu klasycystycznym Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy.

Interesujący jest kielecki Rynek z zabudową pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku, którego lokalizację wyznaczono jeszcze w  średniowieczu, ulica Henryka Sienkiewicza obecnie pełniąca rolę deptaka przy której znajdziemy również liczne zabytkowe budowle.

Kielce kamera na Ogród Botaniczny

Na stoku wzgórza Karczówka znajduje się Ogród Botaniczny. Podgląd na niego umożliwia nam zainstalowana kamera Kielce są jednym z nielicznych polskich miast posiadających taki obiekt na swoim terenie. Położenie na zboczu i różnica poziomów  wynosząca ok. 20 metrów, dodaje mu dodatkowe wartości krajobrazowe. Ogród ten stanowi dla mieszkańców i turystów dużą atrakcje Kielce konsekwentnie realizują jego rozbudowę i modernizację.

Targi Kielce

Udając się na tereny targowe na pewno przyda nam się kamera Kielce bowiem to także prężny ośrodek targowy. Targi Kielce, działające od 1992 roku początkowo pod nazwą Centrum Targowe Kielce, są drugim pod względem wielkości ośrodkiem wystawienniczym w Polsce i w Europie środkowej. Dysponują 90 tysiącami m2 nowoczesnej powierzchni wystawienniczej, na której organizowane jest  ok 70 imprez targowych i wystawienniczych rocznie. Najbardziej znane to MSPO - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz bijące rekordy popularności Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Jedną trzecią udziału w polskim rynku targowym posiadają właśnie Targi Kielce Atrakcje zlokalizowane w mieście pozwalają również zaspakajać swoje potrzeby miłośnikom aktywnego wypoczynku.

Aktywny wypoczynek

Miłośnicy aktywnego wypoczynku również znajda dla siebie ciekawe miejsca do realizacji swoich pasji i na pewno w tych miejscach przyda im się kamera Kielce oferują bowiem min. liczne trasy rowerowe, od rekreacyjnych po bardzo trudne wyczynowe dla uprawiających kolarstwo górskie.  Zimą Kielce zapraszają na znajdujące się w mieście stoki narciarskie Telegraf oraz Pierścienice a w parku Stadionu Leśnego na wytyczaną trasę dla narciarzy biegowych. Miłośnicy jazdy na łyżwach skorzystać mogą z  dwóch lodowisk, jednego  krytego a drugiego  na otwartej przestrzeni.

 

menu
menu