Cieszyn Rynek
odswież jesli brak obrazu

Cieszyn robi wrażenie - przekonaj się.....

Szczegóły
Cieszyn to miasto pełne niezwykłości. I nie chodzi tu tylko o zabytki i jego bogatą historię , ale również o cyklicznie odbywające się niepowtarzalne imprezy kulturalne i sportowe. Znajdziecie tu rezerwaty przyrody i parki rekreacyjne. Wiele frajdy sprawi Wam zwiedzanie cieszyńskiego Rynku, Wzgórza Zamkowego czy spacer Cieszyńską Wenecją. To właśnie tu znajdują się najcenniejsze zabytki całego regionu tj. zbudowana ok. XI w. Rotunda p.w. św. Mikołaja i wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich zwana Wieżą Piastowską z której podziwiać można panoramę Cieszyna i Czeskiego Cieszyna aż po pasma Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego.
 
W Cieszynie  każdy skwer, ulica i budynek mają do opowiedzenia mnóstwo historii. To tu ludzie doświadczają specyficznej atmosfery miasta granicznego. Tu znajdują klimatyczne lokale, bogatą ofertę wydarzeń, smaczne jedzenie i pozytywnych ludzi. Zapraszamy do nas :)
 
Kilka ciekawostek o Cieszynie   www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=2765


Cieszyn

Cieszyn-atrakcje tutaj znajdziemy po obu stronach granicy bo liczący ok 40 tyś. mieszkańców graniczy z Czeskim Cieszynem  i oba te miasta stanowią bardzo ciekawy cel na krótszy lub dłuższy wyjazd. Mówi się ze jest to największe miasto na świecie , które nie mieściło się w jednym państwie i dlatego zostało przecięte granicą.

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a gdyby wierzyć  legendzie która mówi że został założony przez  trzech braci w 810 roku, to był by najstarszym. Za to  najstarsze nieprzerwanie działające w Europie Środkowej muzeum znajduje się właśnie w Cieszynie.  Muzeum Śląska Cieszyńskiego założone zostało przez księdza  Leopolda Jana Szersznika w 1802 r. Jego kolekcje oprócz zabytków historii i sztuki zawierają zbiory kartograficzne, przyrodnicze, pomocy naukowych oraz osobliwości.  Muzeum posiada oddziały w Górkach Wielkich, Skoczowie oraz w Wiśle.

Najstarsza murowana budowla znajdująca się na Śląsku tez znajduje się w Cieszynie. Jest nią romańska rotunda pod wezwaniem św. Wacława i św. Mikołaja z XI w. , która stoi na Wzgórzu Zamkowym.

W Cieszynie od drugiej połowy XVI w. produkowano słynną broń myśliwską „Cieszynkę”. Służyła do polowań na ptactwo, a ze względu na swój nowatorski mechanizm strzelający stała się artykułem bardzo poszukiwanym w tamtych czasach.

Cieszyn kamera na rynku

Cieszyn dumny jest ze swojego ratusza, który wybudowano w 1800r. na zgliszczach poprzednich strawionych przez pożary.

Ten barokowo-klasycystyczny budynek również został zniszczony przez pożar w 1836r. jednak został odbudowany w roku 1845 w/g planów wiedeńskiego architekta  Józefa Kornhausta i Andrzeja Kmenta , który był powiatowym architektem.

Kolejny remont ratusza został przeprowadzony w roku 1984. Ratusz stoi przy południowej pierzei najładniejszego placu w mieście czyli Rynku. Swój niezmieniony układ przestrzenny zachował od początków swojego powstanie w XV w. Na jego środku znajduje się barokowa studnia z figurą św. Floriana , która została wykonana w 1777 r. przez Wacława Donaya ze Skoczowa. Widok na rynek zapewnia nam zainstalowana tam kamera Cieszyn poza Ratuszem ma jeszcze jedną perełkę architektoniczna na swoim terenie.

Najwybitniejszym dziełem architektonicznym jest jednak bez wątpienia znajdujący się na Starym Mieście Teatr im. Adama Mickiewicza. Architekci z Wiednia Ferdynand Fellner i  Hermann Helmer zaprojektowali pięciokondygnacyjny  budynek w stylu późnego wiedeńskiego baroku. Elewacja wyróżnia się  siedmioosiową fasadą główną z trójkątnym ryzalitem.  Budynek posiada łamany dach z lukarnami i wieżyczką.  Z westybulu do którego wchodzi się  przez trzy półkoliste portale, prowadzą umieszczone po jego bokach klatki schodowe, które prowadza na pierwsze i drugie piętro.  We wnętrzu teatru przeważają kolory złoty, biały i czerwony. Sala teatru pierwotnie zaprojektowana na 770 miejsc a obecnie posiadająca ich 630, posiada doskonałą akustykę.  Szept wypowiedziany ze sceny, słyszalny jest w dziewiątym rzędzie na drugim balkonie.

„Kulturalny” Cieszyn

Cieszyn to także miejsce w którym przez cały rok odbywa się wiele imprez kulturalnych.  Są to min. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, przegląd filmów czeskich, polskich i słowackich „Kino na Granicy”, festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki”, Dni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „Święto Trzech Braci”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”, Cieszyński Festiwal Jazzowy, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej,  Strachy na Wzgórzu Zamkowym.

Cieszyn atrakcje dla aktywnych

Cieszyn posiada również bogate zaplecze sportowo – rekreacyjne. W jego granicach znajdują się trzy rezerwaty przyrody, liczne parki i ogrody. Znajdziemy tez 47 pomników przyrody. Unikatową rośliną na skalę europejską która znajdziemy w rezerwatach jest Cieszynka wiosenna – rzadki kwiat pochodzenia alpejskiego. Między innymi przez tereny rezerwatów i parków poprowadzono liczne trasy pieszo rowerowe. Wytyczono również ścieżki dydaktyczne.

Cieszyn to także rozbudowana baza noclegowa na która składają się hotele, pensjonaty i pokoje gościnne. Znajdziemy również  camping, schroniska młodzieżowe oraz zajazdy.

Cieszyn współpracuje z następnymi miastami partnerskimi : Puck, Teuva (Finlandia), Roznava (Słowacja), Genk (Belgia), Cesky Tesin (Czechy), Cambrai (Francja), Bałczik (Bułgaria).

Jeśli przyjedziemy do Cieszyna, to na pewno natkniemy się na wiele ciekawych miejsc które zachować na dłużej pomoże nam kamera Cieszyn bowiem ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom.

menu
menu