Karpacz-Kościół Wang
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że Kościół Wang pierwotnie wybudowano ponad 1500km od Karpacza? Przywieziono go tutaj…..

Szczegóły

…..z Norwegii w roku  1842 po wcześniejszym rozebraniu do transportu. Świątynię wybudowano z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjosa a gdy stała się dla mieszkańców zbyt mała postanowiono ją sprzedać. Miała trafić do Berlina lecz finalnie znalazła się w Karpaczu. Z powodu złego stanu budowli wiele elementów dorabiano na miejscu, postanowiono ją również powiększyć dobudowując krużganki i wieżę. Konstrukcja kościoła łączona jest za pomocą drewnianych łączy ciesielskich, nie używano do tego gwoździ. Kościół uważany jest za najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej świątyni.

www.wang.com.pl



Karpacz kamera

Miasto Karpacz to jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków turystycznych południowo- zachodniego zakątka Polski. To miasto położone u podnóża Śnieżki- najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów. Pomimo licznych, nowoczesnych obiektów Karpacz nadal podtrzymał kameralny klimat górskiego kurortu. Oprócz aktywnego wypoczynku na górskich szlakach, miasto oferuje wiele innych atrakcji. Karpacz to obecnie jeden z najciekawszych ośrodków turystyczno- wczasowych  położony na wysokości 530-885m n.p.m. Oferuje rozbudowane możliwości turystyczne z doskonale rozwiniętą bazą wyciągów narciarskich, tras pieszych oraz rowerowych. Szeroko rozwinięta baza noclegowa oraz gastronomią sprawia, że z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Aby zerknąć na te okolice nie musimy się ruszać z domu, możemy zobaczyć co pokazuje nam kamera Karpacz w jej oku wygląda naprawdę zachęcająco.

Karpacz - historia

Historia Karpacza nierozerwalnie wiąże się z okolicznymi Kowarami. Do procesu wytopienia rudy żelaza konieczne było zagwarantowanie dużych ilości węgla drzewnego, który dostarczany był przez smolarzy - ówczesnych kurzaków, na obszarze obecnego Karpacza- tak wyglądały początki miasta. Tuż po wojnie trzydziestoletniej w XVII wieku, u podnóża Śnieżki zaczęli osadzać się Czescy uciekinierzy, parający się wyrobem ziołowych specyfików, wskutek których miejscowość zaczęła się rozwijać. Z upływem czasu do Karpacza zaczęły przybywać coraz to liczniejsi pielgrzymi, których celem była Kaplica św. Wawrzyńca na górze Śnieżka. Stworzyli oni popyt na nowe profesje takie jak przewodnik górski a dla zamożniejszych pielgrzymów- tragarz lektyk. Rozbudowa kolei na przełomie XIX i XX wieku to znaczny skok i postęp w turystyce Karpacza, który zapoczątkował rozkwit wycieczek po Karkonoszach. Leżące u podnóża Śnieżki miasto, szybko stało się miejscowością wypoczynkową. Obecny Karpacz, który uzyskał prawa miejskie w roku 1960, powstał z 4 miejscowości tworzonych na przekroju kilku wieków przez karkonoskich górników, pasterzy oraz zielarzy. Centrum Karpacza tworzy dziś ulica Konstytucji 3 Maja, która po rozbudowie centrum, stała się kilometrowym deptakiem.

Karpacz - narciarstwo

Zdecydowanie największą liczbę turystów ściąga do Karpacza zimowe szaleństwo. Oprócz kilku mniejszych stoków narciarskich, rozlokowanych w różnych częściach miasta „Karpatka- Ski Panorama”, „Kolorowa”, „Relaks”- główny i największy kompleks narciarski znajduje się poniżej Kopy. Stoki łącznie obejmują niemal 7 kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras, obsługiwanych przez siedem wyciągów. Dopełnieniem kompleksu jest powstały przed kilku laty ośrodek Winterpol na Białym Jarze, obsługiwany przez 6 osobową, podgrzewaną kanapę. Nieopodal pod Orlinkiem znajduje się skocznia narciarska K-85 m, której rekord 94,5 m należy do legendarnego Adama Małysza.

Fani nart biegowych, również znajdą tu dla siebie miejsce ponieważ mają do dyspozycji dwie trasy zaczynające się w Karpaczu Górnym, w okolicy Przełęczy pod Czołem. Pierwsza z tras to 2,5 kilometrowa pętla, natomiast druga to górna Droga Chomontowa, na której ślad kończy się razem z przybyciem do kompletnie niedostrzegalnych w lesie granic administracyjnych miasta Karpacz. Droga powrotna to całkowicie wypoczynkowy, łagodny zjazd z panoramą położone w dolinie Borowice i całą Kotlinę Jeleniogórską.

Karpacz stanowi wyśmienity punkt początkowy dla pieszych wycieczek po Karkonoszach. W kilku punktach miasta, swój początek mają różne piesze oraz rowerowe szlaki, które swoimi ścieżkami prowadzą gości w przepiękne i urokliwe rejony gór. Niezależnie czy udamy się na krótszą czy dłuższą wycieczkę, góry szybko ukażą nam to, co w nich  najlepsze- przepiękne krajobrazy oraz bliskość natury.

Karpacz - świątynia Wang

Oprócz aktywnego wypoczynku w górach, Karpacz oferuje wiele innych ciekawostek. Najsławniejszym zabytkiem oczywiście jest Kościół Wang, w całości drewniana budowla i co ciekawe- bez użycia gwoździ. Powstała ona na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. W połowie XIX wieku został rozmontowany i przetransportowany do Szczecina. W pierwotnych planach miał stanąć w muzeum w Berlinie, jednak obecnie możemy się jego obecnością pod Śnieżką. Już na miejscu dobudowano kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni kościół przed silnymi wiatrami zstępującymi ze Śnieżki.  Mamy możliwość  na żywo oglądać świątynie ponieważ umożliwia nam to zainstalowana tam kamera Karpacz często jest celem wyjazdów turystycznych właśnie za sprawą kościoła Wang.

Karpacz - atrakcje

Dla dzieci, jedną z najbardziej trafionych atrakcji jest niezaprzeczalnie Muzeum Zabawek, znajdujące się we wnętrzach byłego dworca kolejowego. Znajdziemy tam fascynujący zbiór lalek oraz zabawek z całego świata. Dla tych większych ale równie ciekawskich gości Karpacza, zachęcamy do odwiedzenia dość niezwykłego miejsca na odcinku ulicy Strażackiej, między mostem na Łomnicy i hotelem Piecuch. Można tam zaobserwować nietypowe zjawisko, przeczące wszelkim prawom fizyki. Otóż pojazdy zostawione na jałowym biegu czy trochę mniejsze przedmioty np. pusta butelka- toczą się pod górę. Czy to anomalia grawitacyjna czy jedynie złudzenie optyczne- ocenę zostawiamy już Państwu. Kolejnym legendarnym miejscem jest miniaturowy młyn, postawiony przy ulicy Karkonoskiej 53, na pamiątkę prawdziwego młyna stojącego niegdyś w tym samym miejscu. Legenda głosi, że wody przepływające przez młyn, cechowały magiczne właściwości- odwzajemnienia miłości. Po dziś dzień tłumnie do Młyna Miłości przybywają zakochane pary.

Zwiedzając Karpacz, nie można pominąć Zapory na rzece Łomnicy, która tworzy piękny wodospad oraz sztuczny zalew, jednak powstała ona oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Kolejnym punktem, który powinien pojawić się na trasie wycieczki to dziki wodospad na Łomnicy, znajduje się w pobliżu dolnej stacji wyciągu na Kopę. To niezwykle urokliwe miejsce, zarówno w okresie letnim jak i zimowym, kiedy niskie temperatury pozwalają na tworzenie niezwykłych lodowych form.

Dla miłośników, górskich wypraw i tych bardziej ekstremalnych podróży zwieńczeniem będzie Skwer Zdobywców znajdujący się w samym centrum przy Urzędzie Miejskim. Poświęcony on został polskim legendarnym himalaistom takim jak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Jerzy Kukuczka, Andrzej Zawada czy Eugeniusz Chrobak. Znajdują się tam odlane w brązie odciski butów oraz ważący około 12 ton Kamień Everestu (umieszczony w tym miejscu w 2010 roku, z okazji 30 rocznicy polskiej zimowej wyprawy na najwyższy szczyt świata).

menu
menu