Trzebiatów
odswież jesli brak obrazu

Trzebiatów - ciekawe miasto, tylko 8 km. od morza....

Szczegóły

Zapraszamy do Trzebiatowa, to tylko 10 km. od Mrzeżyna i 20 km. od Rewala. Urocze miasto z pięknym Rynkiem i znajdujacym sie na nim Ratuszem, z licznymi zabytkami które warto zobaczyć będąc w tych okolicach. Wszystkich turystów zapraszamy na odbywajace sie w ostatni weekend lipca "Świeto kaszy", świeto związane z legendą o gorącej misce kaszy, dzięki której miastu udało się obronić przed atakiem Gryficzan.

www.trzebiatowonline.plTrzebiatów

Trzebiatów to ok 10 tysięczne miasto  w województwie zachodniopomorskim którego początki sięgają IX wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1170 i dotyczy przekazania przez księcia pomorskiego Kazimierza I 11 wsi oraz prawa patronatu nad kościołem w Trzebiatowie przybyłym ze Szwecji norbertanom.  Od XIII wieku rozpoczął się rozwój miasta jako prężnego ośrodka handlowego. Prawa miejskie Trzebiatów otrzymał 6 maja 1277 roku co wiązało się z przyznaniem mu wielu przywilejów. Otrzymał prawo do portu Regoujście oraz wolnej żeglugi na rzece Redzie, prawo do połowy dochodów z działającej już w mieście mennicy oraz możliwość budowy murów obronnych. Miasto zaczęło gospodarczo rywalizować  z Kołobrzegiem i Gryficami co niestety miało  zły wpływ na jego rozwój  ponieważ konkurenci  a zwłaszcza Gryficzanie zaczęli  toczyć z nim wojny co z kolei doprowadziło do marginalizacji Trzebiatowa jako ośrodka handlowego. W roku 1416 miasto przystąpiło do Hanzy i z tego tytułu zaczęło czerpać znaczne korzyści. Handlowano solą, cebulą słodem, piwem i śledziami, nawiązano kontakty handlowe min. z Gdańskiem i Kopenhagą. Niestety dla miasta w roku 1465 Trzebiatów został ze Związku Hanzeatyckiego wykluczony.

Mimo wszystko rozwój miasta trwał dosyć stabilnie do XVII wieku , kiedy to na skutek silnych sztormów uległ zapiaszczeniu port w Regoujściu i żegluga na Redze przestała być możliwa. Próbowano uratować sytuacje wykonując przekop kanału w okolicach dzisiejszego Mrzeżyna lecz niestety operacja ta nie przyniosła pożądanego skutku. W następnych dziesięcioleciach miasto było plądrowane podczas wojen oraz uległo praktycznie całkowitemu zniszczeniu podczas wielkiego pożaru w roku 1631. Praktycznie do wybuchu II wojny światowej Trzebiatów był pruskim miastem garnizonowym, która to funkcja skutecznie blokowała jego szybszy rozwój. Po zakończeniu wojny miasto znalazło się w granicach Polski.

Trzebiatów kamera na Ratusz

N starym mieście leżącym w obrębie murów obronnych znajduje się będącym atrakcją miasta rynek ze znajdującym się na nim Ratuszem. Obecny budynek został wybudowany w 1701 roku na miejscu strawionej  przez pożar  budowli z XV wieku.  Ratusz ma bardzo ciekawą bryłę bowiem znajduje się tam niewielki niewidoczny z rynku dziedziniec wewnętrzny. Od strony wschodniej znajduje się wieżyczka z zegarem. Oglądanie części rynku i ratusza umożliwia nam zainstalowana kamera Trzebiatów z uwagi na swoją bogata historię posiada na swoim terenie jeszcze inne ciekawe atrakcje.

Trzebiatów atrakcje

Najokazalszą sakralną atrakcją miasta jest gotycki, pochodzący z przełomu XIV i XV wieku Kościół  Macierzyństwa Maryi Panny będący równocześnie Archidiecezialnym Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Trzebiatowskiej. Początkowo świątynia była kościołem protestanckim a katolickim stała się po II wojnie światowej. Jest to okazała budowla bowiem liczy sobie 72 metry długości oraz 28 metrów szerokości. Wieża ma zaś wysokość 90 metrów i w średniowieczu pełniła również funkcję latarni morskiej. W kościele znajdują się dwa dzwony jeden z 1515 roku o wadze 3750kg i drugi który jest jednym z najstarszych dzwonów w Polsce, bo wykonano go w 1399 roku.

Prawie każde stare miasto z bogata historia ma jakiś obiekt i związaną z nim legendę, a też taki Trzebiatów Atrakcje tę znają na pewno mieszkańcy a jest nią Wieża Kaszana. Jest to cylindryczna ceglana wieża  o średnicy 5,6 metrów i wysokości 21 metrów, która wchodzi w skład murów obronnych. Wzniesiona w XIV wieku miała służyć jako punkt obserwacyjny i obiekt obronny. Legenda mówi że jeden ze strażników niechcący upuścił z wieży miskę gorącej kaszy która spadła na szykujących się do podstępnego ataku gryficzan. Krzyk poparzonego zaalarmował obrońców i odparli oni podstępny atak. Dla uczczenia tego wydazenie, corocznie w mieście organizowane jest Święto Kaszy.

Trzebiatów to bardzo interesujące miasto, leżące tylko 8 kilometrów od morza. Będąc na wakacjach naprawdę warto tutaj przyjechać i zobaczyć choć część jego atrakcji. A jeśli nie mamy możliwości przyjazdu to warto zerknąć choćby na Rynek i Ratusz co umożliwia nam kamera Trzebiatów serdecznie zaprasza!

menu
menu