Kudowa Zdrój-Pijalnia wód
odswież jesli brak obrazu

Zapraszamy do Parku Zdrojowego gdzie spacerując licznymi ścieżkami i alejkami, możemy….

Szczegóły

….podziwiać bogactwo roślinności z okazami naturalnie nie występującymi w Polsce. Znajduje się tutaj też pijalnia wód zajmująca półkolisty okazały budynek z początków XX wieku, gdzie można skosztować wody ze złóż Marchlewski i Śniadecki.

www.kudowa.plKudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk, ponieważ pierwsze wzmianki o odkrytych tutaj leczniczych źródłach pochodzą już z roku 1622 a pierwsze urządzenia kąpielowe powstały już w roku 1636. Uzdrowiskowa historia miejscowości  rozpoczęła się  od roku 1783, kiedy to stało się ono własnością spółki lekarzy,  którzy zorganizowali tutaj pierwsze uzdrowisko.  Od połowy XIX wieku miejscowość dzierżyła już miano pierwszego uzdrowiska kardiologicznego w Niemczech.

Miasto jest bardzo ładnie położone, w pięknej dolinie zlokalizowanej  między Górami Stołowymi a Górami Orlickimi oraz w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Czechami co dodatkowo pozytywnie wpływa  na  atrakcyjność turystyczną miejscowości. Samo miasto jest pełne uroku za sprawą atrakcyjnej zabudowy oraz pięknego Parku Zdrojowego, gdzie znajdują się ujęcia wód leczniczych.

Kudowa Zdrój kamera w Parku Zdrojowym

Bez wychodzenia z domu możemy zobaczyć jak atrakcyjnym miejscem jest Park Zdrojowy, umożliwiają nam to zainstalowana tam kamery Kudowa Zdrój ze swoimi okazałymi sanatoriami zlokalizowanymi w Parku jest prawdziwą perła wśród uzdrowisk. W oku kamery imponująco wygląda sanatorium Polonia, zwłaszcza na tle wystawianych w donicach, rzędów okazałych palm. W budynku sanatorium znajduje się również Teatr  Zdrojowy im S. Moniuszki, a same sale i pomieszczenia Polonii  są wyjątkowo okazałe i wytworne.

Kudowa Zdrój-Park Zdrojowy

Park znajduje się w samym centrum uzdrowiska i powstał pod koniec XVIII wieku na wzór angielski. Występuje tutaj bardzo urozmaicona roślinność z wieloma egzotycznymi okazami, naturalnie nie występującymi w naszym kraju. Znajdują się tutaj takie pomniki przyrody jak  jesion wyniosły który jest najstarszym, bo liczącym ponad 300 lat okazem w parku, dwustu letni buk purpurowy czy świerk sudecki. Z roślin egzotycznych zobaczymy agawy, draceny, kaktusy, saganowce i wiele innych. Sezonowo zobaczyć można piękne kwiatowe dywany oraz palmy wystawiane w drewnianych donicach.

Kudowa Zdrój-Ogród Muzyczny

Do Parku Zdrojowego przylega mniejszy lecz również bardzo atrakcyjny Ogród Muzyczny, gdzie wśród zieleni znajdują się poustawiane duże atrapy instrumentów muzycznych które stały się ulubionym plenerem fotograficznym dla turystów.  Możemy sobie zrobić tutaj zdjęcie min. przy fortepianie, harfie lub kontrabasie. Znajduje się tutaj także pulpit dyrygenta ustawiony na pięknym kwiatowym klombie, którego podgląd umożliwia nam zainstalowana tam kamera Kudowa zdrój to nie tylko atrakcje w mieście ale również wiele atrakcji w okolicy.

Kudowa zdrój-Kaplica Czaszek

W dzielnicy Czermna znajduje się niewielka barokowa kaplica, w której znajduje się ok 30 tysięcy ludzkich czaszek i kości. Ściany i sklepienie świątyni pokryte są ciasno ułożonymi czaskami i kośćmi, których do tego celu wykorzystano ok 3 tysiące, resztę zgromadzono w krypcie pod podłogą. Są to kości ofiar wojen, trzydziestoletniej i siedmioletniej oraz ofiar epidemii.  Budowę kaplicy rozpoczęto w roku 1776 a prace związane z jej specyficznym wystrojem zostały ukończone w roku 1804.

Kudowa Zdrój-Błędne Skały

Błędne Skały to skalny labirynt położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych zwany też często skalnym miastem. Są to imponujące formacje skalne tworzące skalne labirynty, ciasne przejścia oraz ciekawe pojedyncze obiekty. Legenda głosi że stworzył je Liczyrzepa, czyli tutejszy duch gór lecz faktycznie powstały na skutek tysięcy lat erozji warstw skalnych. Miejsce robi niesamowite wrażenie i bez wątpienia warto je odwiedzić. Ulokowano tutaj również platformę widokową z której rozpościera się piękny widok na Kudowę oraz na Czechy. Namiastkę tego widoku udostępnia nam zainstalowana na tym tarasie kamera Kudowa Zdrój i jej okolice to bez wątpienia miejsce które warto zobaczyć.

menu
menu