Zakopane-Murowaniec widok na Tatry
odswież jesli brak obrazu

Murowaniec to kultowe schronisko górskie, kto był ten wie a kto nie był to koniecznie musi tutaj zawitać i….

Szczegóły

…. poznać wyjątkowy klimat tego miejsca. Uroczyście otwarte w 1925 roku schronisko, położone w samym sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego obecnie oferuje 110 miejsc noclegowych w odrestaurowanych pokojach. Piękne miejsce, piękne widoki i przebogata historia tego obiektu – to wszystko sprawia że naprawdę warto tutaj dotrzeć. Zapraszamy do „Murowańca”.

www.murowaniec.com



Murowaniec kamera

Zobacz piękną panoramę Tatr dzięki zainstalowanej w Murowańcu kamerce internetowej, w jej zasięgu znalazł się min. Kasprowy Wierch oraz część trasy zjazdowej i kolei linowej w Kotle Gąsienicowym.  Z Kasprowego prowadzą dwie nartostrady, jedna do doliny Goryczkowej a duga do doliny Gąsienicowej.  Pierwsza zlokalizowana jest na północno-zachodnich zboczach Kasprowego Wierchu i ma długość  2100 metrów, możemy nią także pojechać dalej do Kuźnic co da nam dodatkowe 3500 metrów zjazdu. Trasa Gąsienicowa zaś posiada długość 1200 metrów i kończy się w niewielkiej odległości od schroniska, które jest jednym z najbardziej znanych schronisk górskich w naszym kraju. Planując wizytę w tym miejscu musimy pamiętać o tym że na pewno przyda nam się kamera Murowaniec jest bowiem położony w tak pięknej okolicy że pamiątkowe ujęcia udają się tutaj doskonale.

 Murowaniec historia

Pierwsze szkice schroniska powstały już w roku 1914 i wyszły spod ręki architekta Jana Witkiewicza, ostatecznie jednak budynek zaprojektowali  Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. Schronisko powstało staraniem Warszawskiego Oddziału  Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego którego prezesem był Stanisław Osiecki.  Ze względu na położenie budowa była dużym wyzwaniem i trwała 4 lata, ciężki i kłopotliwy był transport granitowych głazów spod Kościelca, które to były głównym budulcem. Oprócz nich do ukończenia stanu surowego zużyto ponad 15 ton wapna, 8 wagonów cementu oraz 600m3 drewna. Wszystkie te materiały trzeba było jakoś dostarczyć na wysokość 1500 metrów na której to znajdował się plac budowy. Budowę schroniska prowadzono siłami Wojska Polskiego zaangażowane w to były  1 pułk strzelców podhalańskich,3 pułk strzelców podhalańskich, 1 pułk saperów kolejowych z Krakowa, który zbudował kolejkę górska na Halę Gąsienicową która służyła do transportu materiałów, 5 pułk saperów z Krakowa, który to wybudował drogę prowadzącą z Brzezin na halę. Kamień węgielny pod budowę schroniska został położony 24 lipca 1921 roku a uroczystego jego otwarcia dokonał prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski 12 lipca 1925 roku.

W latach 1950-1951 dokonano rozbudowy schroniska polegającej na dobudowaniu jednego skrzydła i przebudowaniu wnętrz. W 1963 roku wybuchł pożar który częściowo strawił budynek lecz już po roku dokonano jego odbudowy.

Murowaniec obecnie

Schronisko nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, dla których jest doskonałą bazą wypadową min. do przejścia najtrudniejszym tatrzańskim szlakiem czyli Orlą Percią. Po ostatnich przebudowach i modernizacjach dysponuje około 110 miejscami noclegowymi w pokojach 2,3,4,5,6 i 10 osobowych, na miejscu jest restauracja i bufet, znajduje się przechowalnia bagażu oraz miejsce do suszenia odzieży. W schronisku znajduje się także dyżurka TOPR. Jedna z ostatnich modernizacji objęła również montaż kamery internetowej dzięki której bez wychodzenia z domu możemy podziwiać widoki okolic schroniska Murowaniec Kamera daje nam poczuć namiastkę atmosfery jaka tam panuje. Inny ciekawy widok na panoramę Tatr umożliwia nam inna kamerka, która jest dostępna tutaj.

menu
menu