Ustka-plaża i port
odswież jesli brak obrazu

Ustka to nie tylko piękna plaża, to także…

Szczegóły

…interesujące miasto z zabytkami, nadmorską promenadą, portem. W Ustce nie można się nudzić.

www.ustka.plUstka Kamera

Ustka jest wspaniałym miejscem dla wszystkich kochających morze. To wyjątkowe miasto leżące po obu stronach rzeki Słupi od wielu lat przyciąga spragnionych morskich atrakcji turystów. Dla czego warto postawić na Ustkę?

Nasze miasto to miejsce o bogatej historii, którą możesz uchwycić w obiektywie swojej kamery Ustka to oczywiście piękne stare miasto, które bazuje na średniowiecznym układzie uliczek. Ustka była w tym okresie tętniącą życiem osadą rybacką. Obecnie Stare Miasto to  wizytówka miasta, bowiem zostało zrewitalizowane, a prace rozpoczęły się w 2005 roku. Odkryto wówczas liczne pozostałości starych kamienic, które zamieszkiwali najznakomitsi mieszkańcy osady. Wśród nich kapitanowie miejscowych statków, stąd tez do dziś określamy to miejsce "Zaułkiem Kapitańskim".

Ustka port

Ustka jako port rybacki była znana już w średniowieczu i to wokół portu rosła ta piękna miejscowość. Największą atrakcją są mola, wschodnie i zachodnie, które możesz kojarzyć, ponieważ są często pokazywane przez telewizyjne kamery Ustka do dziś jest miejscowością rybacką i każdy turysta może poczuć się członkiem morskiej rodziny, gdy wypływają w morze liczne pasażerskie i wojskowe jednostki.

W samym porcie znajdziesz dwie budowle, z których znana jest Ustka Kamera bez dwóch zdań przyda Ci się zarówno w Czerwonej Szopie jak i starej spirytusowni. Ten pierwszy budynek powstał w końcówce XIX wieku, jako skład sprzętu do ratowania rozbitków. W 1887 roku drewnianą szopę zastąpił budynek, którego czerwonoceglasta elewacja była od zawsze kojarzona z ratownikami, którzy do 1945 roku uratowali łącznie 166 osób. Baza ratowników znajdowała się w nim do 2010 roku.

Drugi spośród znanych budynków portowych to Magazyn spirytusu, który powstał w 1886 roku i mógł pomieścić aż 2,5 mln litrów alkoholu. Był on zwożony koleją z licznych okolicznych gorzelni. Budynek przetrwał nawet czasy okupacji, gdy hitlerowcy niszczyli liczne strategiczne budynki. Magazyny z alkoholem mogły jednak przyczynić się do osłabienia pościgu za uciekającymi hitlerowcami, stąd z myślą o wojskach radzieckich został on pozostawiony w nienaruszonym stanie.

Ustka zabytki militarne

Dla miłośników historii drugiej wojny światowej  godnym uwagi będzie  odwiedzenie zachodniej części miasta, w której znajdują się pozostałości wielkiej hitlerowskiej inwestycji czyli Bunkry Bluchera. Znajdziecie w nich wystawę sprzętów z okresu napaści hitlerowskiej na Polskę, mundury, a także makiety i trójwymiarowe zdjęcia oraz filmy, które przybliżą Wam specyfikę  tamtego okresu.

Pomnik Syrenki

Na pobliskich wydmach znajdziecie również wyjątkową promenadę, z której dumna jest cała Ustka Kamera, aparat i wszystko co potrzeba by uwiecznić Twoją obecność w tym wyjątkowym miejscu musisz mieć w gotowości. Szczególnie wtedy gdy dojdziecie do Pomnika Syrenki, który jest jednym z najnowszych symboli naszego pięknego miasta. Został on odlany z mosiądzu, a autorem projektu jest Pan Jerzy Michał Rosa. Legenda głosi, że każdy odwiedzający Ustkę powinien potrzeć na szczęście biust Syrenki, a najlepiej uchwycić również ten moment migawką kamery Ustka to również legenda o pannie wodnej, którą opowie Wam każdy mieszkaniec. Piękna Syrena pomogła nieszczęśliwej i ubogiej matce i wdowie po marynarzu, która wypatrując powrotu syna marynarza od płaczu straciła wzrok, a dzięki Syrenie ponownie go odzyskała. Ta bowiem podrzucała jej codziennie na brzeg łososia, którego wątrobą kobieta nacierała oczy. Gdy szczęśliwie ozdrowiała do portu dopłynął jej syn z bogatym połowem, dzięki któremu żyli odtąd dostatnie.

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca, w którym warto spędzić urlop, bez dwóch zdań spodoba Ci się wyjątkowa i przyjazna turystom Ustka Kamera, parawan, lodówka turystyczna i dobry humor wystarczą byście spędzili w Ustce wspaniały czas, do którego będziecie wracać po latach. 

menu
menu