Leszno Rynek
odswież jesli brak obrazu

Leszno to nie tylko żużel I szybowce….

Szczegóły

….z czego chyba najbardziej jest znane. To także miasto licznych zabytków, uroczego rynku, szlaku budowli drewnianych i szachulcowych. To też miasto gdzie „aktywni” nie będą się nudzić dzięki licznym szlakom pieszym, rowerowym oraz jednemu z najciekawszych w kraju Konwaliowemu Szlakowi Kajakowemu.

Zapraszamy do Leszna!

www.leszno.pl



Leszno

Miasto z ponad 600 letnią historią, bowiem pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1393 roku, prawa miejskie otrzymało zaś w 1547 roku w okresie panowania  Zygmunta Starego. W latach 1636-1639 znacznie powiększono obszar miasta, wybudowano nowe fortyfikacje w których miejsce znalazły cztery bramy które łączyły miasto z przedmieściami. Leszno rozwijało się wtedy dosyć dynamicznie, mieszczanom przyznano liczne zwolnienia i udogodnienia podatkowe co spowodował znaczny rozwój eksportu, bowiem towary z miasta wysyłano min. Do Rosji, Litwy i Saksoni. W mieście organizowano również liczne jarmarki. Większością która zamieszkiwała Leszno byli protestanci i ten fakt stał się powodem załamania rozwoju miasta ponieważ w roku 1656 miasto zostało spalone a część mieszkańców wymordowana przez wojska Jana Kazimierza i było to karą za wpuszczenie do miasta Szwedów. W 1707 roku miasto ponownie spaliła armia saska a ludność zdziesiątkowała w roku 1709 zaraza.

W  XVIII wieku miasto należało już do Prus i w tym okresie ponownie dwukrotnie zostało dotknięte przez dwa duże pożary w roku 1767 oraz 1790. W następnych latach miasto postanowiono rozwijać w kierunku produkcji rolnej. W XIX wieku zaczęło ponownie następować  uprzemysłowienie oraz rozwijała się działalność naukowa i wydawnicza. Do odrodzonego państwa polskiego miasto powróciło po I wojnie światowej i na ten czas datuje się kolejny okres jego rozwoju. W 1921 roku do Leszna swoją fabrykę pianin i fortepianów przeniósł T. Betting, miasto było znane również z produkcji cukierniczej którą realizowano w 5 fabrykach.

Leszno współcześnie

Zakończenie II wojny światowej nastąpiło dla Leszna z chwilą jego wyzwolenia 31 stycznia 1945 roku. W 1947 roku miał miejsce mało znany incydent, na dworcu kolejowym nastąpiła potyczka żołnierzy polskich z radzieckimi. Użyto broni palnej i byli zabici po stronie radzieckiej. W następstwie tego zdarzenia zapadły wyroki skazujące na żołnierzy polskich z wyrokiem kary śmierci włącznie.

Po wojnie zabrano się za przebudowę i rozbudowę miasta, powstały nowe dzielnice mieszkaniowe oraz powstało np. jedno z największych w Europie lotnisk szybowcowych które jest siedzibą Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego. W 2013 roku zorganizowano tam Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

Leszno kamera na rynek

Większość zabudowy rynku powstawała od XIX wieku ponieważ starsza zabudowa praktycznie doszczętnie spłonęła w pożarach zwłaszcza w tym z 1790 roku. Znajduje się tam 37 kamienic  z lat 1870-1914. Centralna część placu zajmuje Ratusz i jest już trzecim  w tym miejscu ponieważ dwa poprzednie strawiły pożary, w 1656 i 1707 roku. Obecny budynek wzniesiono w latach  1707-1709 według projektu włoskiego architekta Pompeo Ferrariego i był on czterokrotnie przebudowywany – ostatni raz w 1906 roku. Zbudowano go na planie prostokąta, składa się z trzech kondygnacji a nad wejściem elementem dominującym jest wysoka, czworoboczna wieża z zegarem oraz tarasem widokowym. Podgląd na rynek i Ratusz umożliwia nam zainstalowana kamera Leszno ma jeszcze inne ciekawe i wiekowe budowle.

Leszno atrakcje

Zabytki sakralne znajdujące się na terenie miasta, stanowią bez wątpienia jego atrakcje Leszno może pochwalić się kilkoma takimi budowlami.

Kościół św. Jana swoje początki datuje na lata budowy 1652-1654 kiedy to był zborem braci czeskich. Niestety już dwa lata po oddaniu uległ zniszczeniu w pożarze. Dokonano jego odbudowy lecz w roku 1707 spłonął ponownie. Kolejny raz odbudowany w stylu późno gotyckim przetrwał do dziś.  Charakterystycznym elementem kościoła jest jego 60-cio metrowa wieża zegarowa.

Kościół Świętego Krzyża wybudowany w latach 1711-1716 na miejscu dwu poprzednich, które spłonęły w pożarach.  Wyposażenie i przebudowa kościoła prowadzona była jeszcze przez wiele lat. W 1790 kolejny pożar częściowo uszkodził świątynię, której odbudowę zakończono w roku 1805. Ponownemu zniszczeniu kościół uległ w roku 1945. Gruntowna odbudowa została przeprowadzona w latach 70 XX wieku.

Bazylika św. Mikołaja, kościół wybudowany w latach 1709-1710, także strawiony przez pożar w 1790 i odbudowany w obecnej formie po tym zdarzeniu. W latach 1905-1907 przeprowadzono jego rozbudowę oraz restaurację wnętrza. Kościół jest reprezentantem architektury barokowej i posiada bardzo cenne dekoracje stiukową. Arcybiskup S. Gądecki wyniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej 26 maja 2013 roku.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, pochodzący z połowy XVII wieku zbudowany w konstrukcji szkieletowej, początkowo służył potrzebom gminy ewangelickiej. Gruntownie zmodernizowany w 1868 roku kiedy to wymieniono wypełnienie konstrukcji szachulcowej z glinianej na ceglaną. Dobudowano również wieżę z zegarem. W kościele znajdują się  barokowe organy z 1680 roku. Parafia św. Mikołaja przejęła kościół 15 lipca 1946 roku.

Będąc w Wielkopolsce z pewnością warto odwiedzić Leszno Kamera nam się tutaj bardzo przyda, ponieważ jest to miasto gdzie atrakcyjnych obiektów do fotografowania na pewno nam nie zabraknie.

menu
menu