Kowary
odswież jesli brak obrazu

Kowary - masa atrakcji nieopodal Wrocławia

Szczegóły

Kowary to miasto położone na Dolnym Śląsku w urokliwej kotlinie jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Tak wyjątkowe położenie sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Liczna sieć szlaków pieszych rowerowych czy konnych z pewnością zadowolą turystów szukających niebanalnych miejsc pełnych walorów przyrodniczych i widokowych. Jednym z wielu atutów  naszego miasta jest unikalny mikroklimat sprzyjający pełnemu odpoczynkowi, właśnie tu można naprawdę naładować organizm pozytywną energią. Kowary to połączenie natury, spokoju oraz tradycji i ciekawostek historycznych dzięki którym wypoczynek  staje się pełnowartościowy łącząc relaks z poznawaniem ciekawych miejsc.

Więcej informacji na temat wyjątkowych miejsc w Kowarach i okolicy znajdziecie państwo na stronie: www.kowary.pl

W Kowarach konieczne trzeba odwiedzić:

Kowarską Starówkę wraz z unikatowym Ratuszem i Salami Tradycji Miasta, które widać na powyższym obrazie z kamery

Dom Tradycji prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Kowar:   www.smk-kowary.pl

a także

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska:  www.park-miniatur.com/pl

wraz z Pałacową Bawialnią  www.palacowa-bawialnia.pl

Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa:  www.jeleniastruga.pl/sztolnie/o-nas

Kopalnia Podgórze:  www.kopalniapodgorze.pl

Dom Kata: www.domkata.com/index.html

Muzeum Sentymentów: www.muzeumsentymentow.pl

oraz wiele innych miejsc, o których dowiecie się będąc w Kowarach i odwiedzając nasza Informację Turystyczną na Kowarskiej Starówce - ul. 1 Maja 1a tel. 75 71 82489

 

Zapraszamy Serdecznie!



Kowary

Kowary to ok. 12-sto tysięczne miasto położone na pięknych terenach Kotliny Jeleniogórskiej. Jego historia jest bardzo barwna i długa bowiem sięga roku 1148 w którym to gwarek Walon Wawrzyniec Angelus dokonał odkrycia rudy żelaza na zboczu Góry Rudnik. W roku 1158 z polecenia Bolesława Kędzierzawego wysłano  tam 200gwarków i  Kuźników z zadaniem założenia osady. Niebawem rozpoczęto wydobycie oraz przetwarzanie rudy żelaza. Powstały kuźnie i inne zakłady które zajęły się wytwarzaniem wyrobów z metalu. Zaczął się dynamiczny rozwój miejscowości zwłaszcza że działalność górnicza dawała gwarkom wiele przywilejów. W roku 1513 nadano  osadzie prawa miejskie a stało się to z nadania króla Władysława Jagiellończyka. W XVI wieku Kowary były już jednym z trzech, obok Wrocławia i Świdnicy najważniejszym ośrodkiem przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku oraz znanym ośrodkiem produkcji zbrojeniowej. Bardzo dużym odbiorcą żelaza z Kowar była Polska i min. w dużej części tego żelaza użyto przy budowie pierwszego mostu w warszawie, który został wzniesiony w latach 1567-1573. Król Polski Zygmunt August zaś zamówił wykonanie 2000 szt. luf do muszkietów.

Rozwój miasta przerwała wojna trzydziestoletnia, podczas której zginęła duża część mieszkańców, miasto zostało zniszczone a kopalnie zalane. Po wojnie już nie odbudowano przemysłu wydobywczego i metalowego lecz postawiono na rozwój tkactwa i włókiennictwa. Na przełomie XVIII i XIX wieku próbowano wznowić działalność górniczą lecz bez powodzenia. Udało to się dopiero w roku 1856. Po I wojnie światowej miasto pracowało głównie na  potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. W roku 1936 rozpoczęto wydobycie rudy uranu i prowadzono je do roku 1944.

Kowary współcześnie

Po wojnie i wejściu miasta w skład Polski wznowiono wydobycie rudy żelaza lecz głównie skupiono się w największej tajemnicy na wydobyciu rudy uranu. Powołano tajne Zakłady Przemysłowe R-1, sprowadzono grupę radzieckich specjalistów oraz zakwaterowano do ochrony batalion specjalny K.B.W Kowary. Cała produkcja zakładu była sprzedawana do ZSRR. Wydobycia rudy uranu zaprzestano w 1958 roku. Po wojnie nie zrezygnowano również z przemysłu włókienniczego a w latach 1969-1976 wybudowano znaną Fabrykę Dywanów Kowary.

Kowary kamera na starówce

Najstarsze i najcenniejsze budynki Kowarskiej starówki znajdują się przy ul. 1-go Maja a najpiękniejszym z nich jest niewątpliwie budynek ratusza. Wybudowany  w latach 1786-1789 według projektu wybitnego niemieckiego  architekta Christiana Schultza w stylu klasycystycznym został wzniesiony na miejscu poprzedniego, rozebranego x powodu jego złego stanu. Budynek jest dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie prostokąta. Wewnątrz znajdziemy oryginalne pomieszczenie Sali Rajców. Ma ono nietypowy,  owalny kształt z sufitem ozdobionym malunkami przedstawiającymi alegoryczne wizje zawodów które dominowały w historii miasta. Wcześniej, w holu natkniemy się na efektowna polichromię wraz z herbem miasta. Ulicę 1-go Maja możemy zobaczyć okiem zainstalowanej tam kamery Kowary posiadają również atrakcje związane z jej górniczą historią.

Kowary atrakcje

Takim miejscem są na pewno Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa. Jest to bardzo atrakcyjna podziemna trasa turystyczna składającą się z komór, grot i chodników. Trasa znajduje się we wnętrzu góry Sulica i liczy sobie około 1200 metrów długości.

Kolejne podziemne atrakcje oferuje Kopalnia Podgórze, której sztolnie uznawane są za  jedne z najciekawszych obiektów podziemnych, dostępnych w Kowarach. Trasa liczy sobie 1600 metrów długości i prowadzi min. przez chodniki w których funkcjonowało należące do Uzdrowiska Cieplice Inhalatorium Radonowe.

Kowary Park Miniatur

Bardzo atrakcyjnym obiektem jest też Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie znajdziemy wiernie wykonane w skali 1:25 miniatury najbardziej znanych obiektów z tego regionu. Modele klasztorów, zamków, i starówek miast  robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo możemy zapoznać się z procesem budowy tych makiet. Znajdziemy tam tyle ciekawych rzeczy ze bez wątpienia przyda nam się kamera Kowary to jest dobry kierunek na ciekawy wyjazd.

menu
menu