Gniezno-Rynek
odswież jesli brak obrazu

Najlepszy internet bez limitów w Gnieźnie i okolicach

Szczegóły

Sieć NORNET jest nieustannie rozwijana od 2005 r. Lata doświadczeń sprawiają że potrafimy zapewnić naszym klientom stabilny i szybki dostęp do internetu. Oferujemy szeroki wachlarz usług w konkurencyjnych cenach dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Zasięg naszego działania można sprawdzić tutaj:

www.nornet.pl/zasieg.html



Gniezno

Jedno z najstarszych polskich miast, datę jego założenia szacuje się na ok. 940 rok, a datę otrzymania praw miejskich  na pierwszą połowę XIII wieku. To 70 tysięczne miasto z uwagi na swoją bogatą historię nierozerwalnie związaną z polską państwowością, jest miejscem które bez wątpienia warto zobaczyć.

Zabytki sakralne Gniezna

Najbardziej znanym z zabytków jest Katedra gnieźnieńska. Gotycka świątynia pochodzi z przełomu  XIV i XV wieku i jest już trzecim kościołem wzniesionym w tym miejscu. Otoczona 14 kaplicami ze znajdującym się w bazylice relikwiarzem św. Wojciecha oraz słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi, jest arcyciekawym obiektem do zwiedzania.

Kościół Wniebowzięcia  NMP, usytuowany na  wzgórzu Panieńskim z początkami sięgającymi roku 1270. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie  jednonawowy ze znajdującym się tutaj cennym relikwiarzem błogosławionej Jolenty oraz obrazem Matki Bożej Pani Gniezna.

Kościół św. Trójcy z początku XV wieku, wybudowany w stylu gotyckim lecz na przestrzeni lat przebudowywany już w stylu barokowym. Zobaczymy w nim cenne witraże, piękną ambonę wykonaną w stylu późnobarokowym oraz wykonana z marmuru późnorenesansową chrzcielnicę. Ciekawostką jest zegar słoneczny oraz ruchoma figura św. Wojciecha na wierzy kościelnej.

Kościół św. Jerzego – obecna budowla wzniesiona w stylu barokowym ok 1782 roku, na miejscu wcześniejszej strawionej przez pożary.  Wyposażenie  świątyni pochodzi z XVIII wieku, min. drewniany ołtarz przy którym w roku 1979 Papież Jan Paweł II odprawił Msze Św.

Kościół pw. NMP Królowej Polski, wzniesiony jako jednonawowy zbór ewangelicki w latach 1838-1842. Budowie patronował król pruski Fryderyk IV, a wzniesiono go wg. Projektu W. Schildnera,

Zaś jeden z najwybitniejszych ówczesnych niemieckich architektów, Karl  Friedrich Schinkler zaprojektował efektowne drzwi do świątyni z wizerunkami aniołów, które są jej wyjątkową ozdobą.

Gniezno kamera na rynku

Będąc w Gnieźnie nie możemy oczywiście nie zobaczyć starówki ze znajdującym się tam rynkiem.

W średniowieczu otoczony on był murami, ich pozostałości zachowały się przy ulicy Farnej. Obecny układ ulic starego miasta i rynku pochodzi z roku 1819, kiedy to przystąpiono do odbudowy miasta po wielkim pożarze. Budynki stojące przy rynku wznoszono w różnych latach i w różnych stylach, niektóre z nich ozdobiono fryzami, gzymsami oraz mniejszymi lub większymi balkonami.

Sam rynek bez wychodzenia z domu umożliwi nam podziwianie zainstalowana tam kamera Gniezno zaprasza również do odwiedzin w parowozowni.

Początek kolei w Gnieźnie to rok 1872 kiedy to uruchomiono linie kolejowa z Poznania przez Gniezno do Torunia i Bydgoszczy. Powstała wtedy pierwsza czterostanowiskowa parowozownia. W 1875 roku wybudowano drugą parowozownie. Intensywny rozwój nastąpił podczas II wojny światowej, kiedy to Niemcy znacznie rozbudowali obiekt, powstała stacja towarowo – rozrządowa a wszystko to było związane z przygotowaniami napaści na Związek Sowiecki. Po wojnie nadal prowadzono rozbudowę parowozowni i węzła, ale już nie tak intensywnie. Parowozownię przystosowano min. do obsługi elektrowozów. Od lat 90 XX wieku stopniowo ograniczano działalność parowozowni. Obecnie obiekt jest udostępniany zwiedzającym, jeśli wybieramy się tam na wycieczkę na pewno przyda nam się kamera Gniezno to miasto interesujące o każdej porze roku – zapraszamy do Gniezna!

menu
menu