Pilsko Kamienna Solisko
odswież jesli brak obrazu

Stacja Narciarska Pilsko-Jontek zaprasza....

Szczegóły

Pilsko to po Kasprowym Wierchu druga najwyżej położona stacja narciarska w Polsce. Piękne widoki, urozmaicone i dobrze przygotowane trasy narciarskie, modernizowane i rozbudowywane systemy wyciągów i naśnieżania, zapewniają świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Kompleks Jontek dysponuje również rozbudowaną bazą noclegowo gastronomiczną, gdzie można się zrelaksować po całodziennym szusowaniu.

 

Stacja narciarska    www.pilsko.org/stacja-narciarska

Atrakcje u nas i w okolicy  www.pilsko.org/atrakcjePilsko – Korbielów

W Korbielowie na zboczach Pilska znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Dla wielu miejsce kultowe tak jak Kasprowy i Szczyrk.  Po Kasprowym Wierchu jest to najwyżej położona stacja narciarska w naszym kraju.

Narty Korbielów – Pilsko

Kompleks wybudowano w latach 8o tych  a w roku 1994 całą infrastrukturę wniesiono do GAT (Gliwickiej Agencji Turystycznej) gdzie znalazła się razem z ośrodkiem w Szczyrku.  System wyciągów oparty był na wyciągach orczykowych (w większości kotwice dwuosobowe) i w celu zwiększenia przepustowości  częściowo były zdublowane, czyli poprowadzono po dwa wyciągi obok siebie. Ewenementem był wyciąg talerzykowy nr IX, który był wyciągiem mającym za cel przetransportowanie narciarzy między dwoma głównymi liniami wyciągów i na części swojej trasy prowadził w dół, co wymagało od narciarzy opanowania jazy wyciągiem  z górki, co wcale łatwe nie było i powodowało wiele wywrotek. W ośrodku wytyczono trasy o długości ponad 20km. i ze względu na to oraz na długo zalegającą pokrywę śnieżną, cieszył się on olbrzymią popularnością. 

Pierwszy wyciąg krzesełkowy został zakupiony przed 2001 rokiem i był to używany, ponad dwudziestoletni dwuosobowy wyciąg krzesełkowy kupiony w Austrii.  Uruchomiono go dopiero w roku 2007. i prowadzi  on z Polany Strugi na Halę Szczawiny, ma długość  1536m a jazda nim trwa ponad 15 minut.  Następną znaczącą inwestycją było uruchomienie w roku 2013 nowoczesnej kolei linowej 4 osobowej z Korbielowa Kamiennej do Soliska. Ta ostatnia inwestycja została już poczyniona przez nowego właściciela ośrodka, bowiem w 2012 roku został on przez GAT sprzedany. Nowy właściciel planuje dalszą rozbudowę ośrodka, bazy noclegowej i inwestycje w nowe atrakcje, min. aquapark.

W Korbielowie Kamiennej obok kompleksu Jontek, znajduje się również 850 metrowy stok i dwu osobowa kolej linowa Baba.

Korbielów kamera  z widokiem na stok narciarski.

Podgląd na stok w ośrodku Jontek umożliwia nam zainstalowana kamera Korbielów Kamienna , bo ten stok widzimy obsługiwany jest przez czteroosobową, nowoczesną kanapę.  Druga kamerka zainstalowana jest obok restauracji znajdującej się obok dolnej stacji wyciągu Kamienna-Solisko.

Pilsko kamera

Podgląd tras zjazdowe na zboczach Pilska również umożliwia nam zainstalowana kamera Pilsko i cały jego masyw  jest miejscem atrakcyjnym nie tylko zimą. Znajdują się tutaj liczne szlaki turystyczne poprowadzone po Polskiej jaki Słowackiej stronie. Sam szczyt Pilska ma wysokość  1557m i znajduje się już po stronie Słowackiej. Rozciągają się z niego piękne widoki na Tatry, i otaczające Beskidy.

Pilsko kamera na Hali Miziowej

Sprawdzenie aktualnych warunków jakie  panują na zboczach Pilska i Hali Miziowej umożliwia nam zainstalowana na budynku schroniska kamera Pilsko znalazło się w jej kadrze razem z trasą zjazdową i wyciągiem. . Zachęcamy do oglądania widoków z kamerek, może stać się to inspiracją do wyjazdu w to miejsce, bo jednak zawsze najlepiej zobaczyć to na własne oczy.

Hala Miziowa

Bardzo znanym i licznie odwiedzanym miejscem w masywie Pilska jest Hala Miziowa. Jest to rozległa polana położona na  północnym jego stoku  na wysokości ok 1300m npm.  Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych i dużych schronisk w Polsce. Pierwsze schronisko rozpoczęło działalność w roku 1930, choć pierwsze plany jego wybudowania sięgają roku 1906 kiedy to taki plan powzięli  wybitny Polski propagator turystyki Kazimierz Sosnowski oraz właściciel hali Jan Mizia. Wybudowano piękny drewniany obiekt w stylu zakopiańskim, który był uważany za najładniejszy w całych Beskidach. Niestety w roku 1953 schronisko doszczętnie spłonęło. Ocalały jednak schroniskowe zabudowania gospodarcze, które po pożarze zaadaptowano na tymczasowe schronisko i te tymczasowe budynki pełniły swoją rolę „tylko do 2003r”, bo w tym właśnie roku oddano do użytku nowe zaprojektowane z dużym rozmachem obecnie funkcjonujące schronisko. Do schroniska dostaniemy się jednym z wytyczonych tutaj szlaków lub po wcześniejszym uzgodnieniu samochodem, skuterem śnieżnym lub  ratrakiem. Zimą dotrzemy tutaj oczywiście również dzięki wyciągom narciarskim, których odcinki mają stację końcową obok schroniska i możemy kolejnymi odcinkami wjechać dalej, prawie na sam szczyt.

menu
menu