Kłodzko-panorama z twierdzy
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że Kłodzko odwiedził przyszły Prezydent Stanów Zjednoczonych….

Szczegóły

….Ameryki John Quincy Adams? Na szóstego prezydenta został wybrany w roku 1825 a podróżował po ziemi jeleniogórskiej  latem 1800 roku i był zachwycony miejscowościami które odwiedził, okolicznymi górami oraz gościnnością mieszkańców. I nic się w tej materii nie zmieniło do dziś, zapraszamy do Kłodzka, również będziecie zachwyceni!

www.klodzko.plKłodzko-atrakcje na każdym kroku

Kłodzko to prawie 30 tysięczne miasto  w województwie Dolnośląskim, położone w pięknej kotlinie Kłodzkiej.  Z uwagi na swoje malownicze położenie i ponad 1000 letnią historię którą przez wieki tworzyli Czesi, Niemcy i Polacy, jest miejscem wartym poznania i odwiedzenia. Gród w tym miejscu znajdował się już w X wieku a pierwszą wzmiankę o Kłodzku datuje się na rok 981. Brak jest dokumentu jednoznacznie wskazującego na datę przyznania Kłodzku praw miejskich, ale na podstawie innych wzmianek przyjmuje się że mógł być to rok 1223. Dzisiejszy układ przestrzenny miasta w dużej części ma korzenie sięgające właśnie tego okresu.  W obszarze starego miasta występują znaczne różnice wysokości dochodzące nawet do 60 metrów co dodaje dodatkowego uroku i malowniczości  tej części miasta.

Kłodzko  kamera

Bogata historia pozostawiła swoje ślady w postaci licznych ciekawych obiektów które znajdują się w mieście. Najbardziej znanym z nich jest Twierdza Kłodzko o której więcej informacji znajdziemy tutaj. Na twierdzy zainstalowana jest kamera Kłodzko leżące poniżej jest dzięki niej bardzo dobrze widoczne. Kamera Kłodzko-panorama, pozwala nam również na spojrzenie na niektóre z Kłodzkich zabytków które to stanowią jego dużą atrakcje.

Kłodzko atrakcje

Do atrakcji miasta na pewno zaliczają się jego zabytki sakralne. Najcenniejszym i najbardziej okazałym z nich  jest bez wątpienia Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położona na starym mieście w Kłodzku. Budowę kościoła  który finalnie ukończono w stylu barokowym, rozpoczęto w połowie XV wieku i trwała ona do połowy wieku XVI. Inicjatorem jej budowy był arcybiskup metropolita praski Arnoszt. Trójnawowa świątynia jest okazałą budowlą mierzącą 61,65 metra długości  oraz 44,5 metra szerokości.  Kościół do rangi kolegiaty został podniesiony w roku 2016.

Na wyspie Piasek, położony jest Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku. Wybudowany w latach 1628-1631 przez franciszkanów również ma układ bazyliki trójnawowej lecz jest znacznie mniejszy gdyż jego długość  wynosi  ok 30 metrów. Charakterystyczne dla niego są dwie wieże w fasadzie zachodniej. Kościół znacznie ucierpiał podczas wielkiej powodzi w 1997 roku. Renowacje wnętrza prowadzono aż do roku 2010.

Kolejnym sakralnym zabytkiem jest Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, położony  na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej na wysokiej skarpie. Pierwsza wzmianka o budowli sakralnej w tym miejscu pochodzi z 1275 roku. Wznoszono w tym miejscu kaplice i kościoły które z czasem ulegały zniszczeniu. Budynek w obecnym kształcie zaczęto wznosić w 1643 roku na ruinach poprzedniej budowli i trwało to z przerwami aż 150 lat. Późnobarokowa budowla ma układ jednonawowy z rzędem kaplic ulokowanych od północy. Jego długość to 50 metrów a szerokość 10.

Most Gotycki na Młynówce

Bardzo interesującym zabytkiem jest Most Gotycki na Młynówce, prowadzący na Wyspę Piasek.  Czteroprzęsłowa bogato zdobiona konstrukcja łukowa z masywnymi  kamiennymi balustradami oraz stojącymi na filarach sześcioma kamiennymi rzeźbami, jest często porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze. Wymurowany z piaskowca most ma długość 52 metrów i jest szeroki na ok 4 metry. Most Gotycki jest bez wątpienia jednym z najciekawszych obiektów jakimi może pochwalić się Kłodzko Atrakcje  dla turystów stanowi jego podobieństwo do słynnego mostu w Pradze.

Będąc w Kłodzku warto odwiedzić mieszczące się w zabytkowym budynku konwiktu, czyli byłego internatu dla uczniów kolegium jezuickiego, Muzeum Ziemi Kłodzkiej.  Posiada ono w swoich zbiorach bogata kolekcje wyrobów z cyny i spiżu, bogaty zbiór numizmatyczny, kolekcje zegarów śląskich oraz współczesnego unikatowego szkła artystycznego oraz dzieł sztuk plastycznych.  Działająca tutaj biblioteka naukowa może się poszczycić zbiorem ponad 9500 woluminów.Podczas pobytu w tak interesującym mieście na pewno przyda nam się kamera Kłodzko bowiem ciekawe plenery zapewnia na każdym kroku.

menu
menu