Polańczyk-jezioro Solińskie
odswież jesli brak obrazu

Hotel Skalny zaprasza na komfortowy wypoczynek nad Soliną.

Szczegóły

Kompleks SKALNY SPA położony jest na cyplu w uzdrowiskowej miejscowości Polańczyk nad Jeziorem Solińskim. W skład kompleksu wchodzi trzygwiazdkowy hotel z basenem i restauracją oraz drugi obiekt Dom na Skale – komfortowe apartamenty wakacyjne ze słonecznymi tarasami. Serdecznie zapraszamy miłośników wypoczynku oraz lubiących aktywnie spędzać wolny czas.

www.skalnyspa.plPolańczyk

Polańczyk to miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa położona w Bieszczadach, około 30 km od Sanoka. Pierwsze wzmianki o niej sięgają roku 1550 a w 1580 roku istniała już jako wieś Polieszczańskie.  Obecną  nazwą wieś zaczęto nazywać pod koniec XVII wieku, kiedy to właścicielami wsi stali się Polańscy. Oblicze Polańczyka uległo zasadniczej zmianie po wybudowaniu w latach 1961-1968 pobliskiej zapory wodnej i związanego z tym powstania Zalewu Solińskiego.

Polańczyk kamera na Jezioro Solińskie

Wybudowanie zapory na Sanie spowodowało powstanie zbiornika retencyjnego o powierzchni ok. 22km2. Zbiornikowi nadano nazwę Jezioro Solińskie i jest ono największym pod względem pojemności obiektem tego typu w Polsce. Jezioro ma linię brzegowa o imponującej długości ponad 160km. z licznymi zatokami i ujściami strumieni. Piękno tego krajobrazu pomoże utrwalić nam kamera Polańczyk bardzo zyskał dzięki powstaniu tego jeziora.   Maksymalna jego głębokość dochodzi do 60m przy samej zaporze. Podczas jego napełniania pod woda znalazło się kilka okolicznych wsi.

Ze względu na swoje malownicze położenie, jezioro stało się ulubionym miejscem wypoczynku i żeglarstwa, choć ze względu na zmienne wiatry tutaj panujące nie jest to łatwy akwen dla uprawiających ten sport. Znajduje się tutaj kilka ośrodków rekreacyjnych oraz kąpielisk. Kursują  tutaj również statki wycieczkowe floty bieszczadzkiej które przystanie maja w Polańczyku oraz Solinie.

Sama zapora również imponuje wielkością, liczy sobie bowiem  664 metry długości oraz 81,8 metra wysokości. Do jej budowy zużyto 820 tysięcy metrów sześciennych betonu a waga zapory to 2 miliony ton. Znajduje się tam również elektrownia z czterema turbozespołami typu „Francisa” o łącznej mocy 200 MW. Wewnątrz  zapory, na czterech poziomach poprowadzono korytarze kontrolne o łącznej długości 2 kilometrów, które są udostępnione do zwiedzania.

Polańczyk uzdrowisko

Powstanie zalewu i związane z tym duże zmiany w krajobrazie i mikroklimacie, sprawiły że miejscowość stała się bardzo atrakcyjna pod względem klimatycznym i krajobrazowym. Dodatkowo występowanie tutaj wód mineralnych spowodowało że wybudowano tutaj liczne domy wczasowe i sanatoria. Większość z nich znajduje się na cyplu otoczonym z trzech stron wodami jeziora co sprawia że widoki z tego miejsca są bardzo malownicze i warte tego aby uwieczniła je kamera Polańczyk starał się aby przyznano mu status uzdrowiska i stało się to w roku 1999, lecz samo leczenie uzdrowiskowe było jednak rozpoczęte już dużo wcześniej bo w roku 1977. Występujące tutaj wody wodorowęglanowo – sodowe, jodkowe, borowe, bromkowe, fluorkowe wykorzystywane są do leczenia schorzeń  min. reumatycznych, kardiologicznych, ortopedyczno-urazowych oraz choroby dolnych i górnych dróg oddechowych.

Polańczyk zabytki

Z uwagi że Polańczyk to mała miejscowość i przez większość swojej historii  była małą wsią na swoim terenie posiada tylko jeden zabytek, a jest nim Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Polańczyku.  Wzniesiono ja w miejscu poprzedniej drewnianej, pochodzącej z końca XVIII wieku, w roku 1909. Cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki na początku 1948 roku i od tego czasu świątynia jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W roku 1949 do kościoła przeniesiono cudowną ikonę Matki Boskiej Łopieńskiej.  Dnia 11 września 1999 roku miała miejsce uroczysta Koronacja Cudownego Obrazu Matki Boskiej i w tym dniu też świątynia  otrzymała tytuł Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

Polańczyk Hotel Skalny

Jeśli wybieramy się w okolice Jeziora Solińskiego, to bez wątpienia warto rozważyć ofertę Hotelu Skalny, który oferuje noclegi w dwóch swoich obiektach położonych na cyplu w Polańczyku. W skład kompleksu wchodzi trzygwiazdkowy hotel z kompleksem SPA oraz  komfortowy Dom Na Skale, oferujący komfortowe apartamenty ze słonecznymi tarasami. Podgląd na widok z naszego obiektu na Jezioro Solińskie umożliwia nam zainstalowana kamera Polańczyk warto odwiedzić o każdej porze roku i o każdej porze roku zapraszamy do Hotelu Polańczyk.

menu
menu