Jelenia Góra-Ratusz
odswież jesli brak obrazu

Jeśli wybierasz się w Karkonosze lub jesteś mieszkańcem tych pięknych okolic to koniecznie….

Szczegóły

….zapoznaj się z ofertą STRIMEO.TV. Ta prężnie rozwijająca się firma medialna dostarcza najnowsze informacje z regionu i nie tylko, które bez wątpienia Cię zainteresują. Żadne wydarzenie nie umknie twojej uwadze a dodatkowo dowiesz się wiele ciekawych rzeczy dotyczących regionu.

Zapraszamy na www.strimeo.tvJelenia Góra kamera

Jelenia Góra licząca ok. 80000 mieszkańców, jest czwartym pod względem liczby ludności miastem Dolnego Śląska, wyprzedza  je Wrocław, Wałbrzych i Legnica. Leżąca w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Atrakcyjne położenie wśród otaczających ją pasm górskich oraz mnogość zabytków co roku przyciąga rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Bez wychodzenia z domu mamy możliwość zobaczenia kilku ciekawych widoków z miasta i okolic co umożliwia nam nie jedna zainstalowana tam kamera Jelenia Góra widziana jej okiem wygląda atrakcyjnie a trzeba pamiętać że to tylko namiastka tego co możemy zobaczyć będąc na miejscu.

Jelenia Góra zabytki

Najstarszą świątynią w mieście jest pochodząca z 1552 roku bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego. Gotycka świątynia stoi na miejscu wcześniejszej która uległa zniszczeniu w pożarze a wzmianki o jej istnieniu datowane są już na rok 1303. Bazylika ma układ trzy nawowy z nawą główną o wysokości 24 metrów oraz z 52 metrową wierzą dobudowana na początku XVI wieku.

Z kolei największą świątynią w mieście jest kościół Podwyższenia Krzyża który powstawał w latach 1709-1718. Wybudowany jako ewangelicki,  kościołowi katolickiemu został przekazany po II wojnie światowej. Budowle zaprojektowano na planie krzyża greckiego, wzorując się na sztokholmskim kościele Katarzyny Wazówny. Budynek jest wyjątkowo obszerny ponieważ znajduje się tam miejsce dla ok 8500 osób. Nad bryłą dominuje 66-cio metrowa wieża. Ciekawostką jest fakt że organy które posiadają 4571 piszczałek zostały umieszczone nie nad wejściem lecz za ołtarzem.

W dzielnicy Cieplice znajduje się  pochodzący z 1714 roku barokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Choć obecny budynek pochodzi z XVIII wieku to zapiski o samym kościele datuje się już na rok 1318. Jest to budowla jednonawowa zwieńczona sklepieniem kolebkowym, z bocznymi kaplicami oraz emporami. Na dziedzińcu znajduje się wybudowana w 1710 roku dzwonnica oraz pochodząca z 1713 roku barokowa kolumna wotywna z rzeźbą św. Floriana.

Jelenia Góra Cieplice

W obrębie miasta znajduje się dzielnica Cieplice która w latach 1935-1976 była samodzielnym miastem Cieplice Śląskie Zdrój. Znajduje się tutaj uzdrowisko a występujące tutaj wody lecznicze maja najwyższą temperaturę ze wszystkich wód występujących w Polsce bo osiągają temperaturę do 86 stopni Celsjusza. Wody występują na różnych głębokościach i tak te z ujęć płytkich maja temperaturę 37 stopni, z ujęć głębokich 65 stopni a z ujęcia bardzo głębokiego  ponad 1500 metrów temperaturę 86 stopni. Na uzdrowisko składają się cztery szpitale uzdrowiskowe, sześć sanatoriów oraz dwa zakłady przyrodolecznicze. Leczy się tutaj choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, osteoporozę czy choroby nerek. Wśród znamienitych osobowości które odwiedziły uzdrowisko znaleźć można min. Hugo Kołłątaja, księcia Stanisława Poniatowskiego czy przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy Adamsa.

menu
menu