Hel-Port Morski
odswież jesli brak obrazu

Port Morski Hel to atrakcyjne miejsce nie tylko dla….

Szczegóły

….żeglarzy, którzy mają tutaj doskonałe warunki do cumowania w marinie, to także interesujące miejsce dla turystów. Falochron to ulubione miejsce dla spacerowiczów, z przystani można się udać w ciekawy rejs do Trójmiasta a w bezpośrednim otoczeniu portu znajduje się min. latarnia morska, fokarium i Muzeum Rybołówstwa, atrakcji więc nie brakuje. Zapraszamy na Hel!

www.porthel.home.plHel kamera

Hel to bardzo interesujący i popularny wśród turystów zakątek naszego kraju. Dzięki dostępnym kamerą internetowym na bieżąco możemy śledzić  sytuacje i warunki pogodowe jakie tam panują. Widoki z kamery to tylko namiastka, lepiej osobiście rozejrzeć się na miejscu a ciekawych miejsc w mieście jak i na całym  półwyspie naprawdę nie brakuje.

Hel - Fokarium

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Helu jest bez wątpienia fokarium należące do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Sam ośrodek powstał w 1999 roku i ma za zadanie ochronę fok szarych, odtwarzanie ich populacji oraz prowadzenia obserwacji naukowych  jednak pierwsze działania w tym zakresie podjęto już znacznie wcześniej bo w roku 1992, kiedy to wyleczono pierwszą fokę znalezioną na plaży w Juracie. Fokarium udostępnione jest dla zwiedzających i można obserwować zwierzęta w basenach, można także obejrzeć stałą wystawę „Ssaki naszego morza’ która dostępna jest w budynku. Śledzić poczynania fok i np. obserwować je w porze karmienia możemy także z domu, ponieważ umożliwia nam to zainstalowana w obiekcie kamera Hel jest jedynym miastem na wybrzeżu które dysponuje obiektem tego typu.

Hel – Muzeum Obrony Wybrzeża

Na kilku obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”, które zostały wyremontowane  otwarto w 2006 roku Muzeum Obrony Wybrzeża. Do placówki włączono także odrestaurowane, stanowisko nr. 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego. W obiektach znajdują się liczne stałe wystawy nawiązujące do historii Rejonu Umocnionego Hel w tym do jego obrony podczas II wojny światowej. Pierwotnie w dzisiejszych obiektach muzeum miały być zainstalowane działa okrętowe kalibru 406 mm, takie same jakimi dysponował pancernik Schleswig Holstein i na krótko zostały nawet tam zainstalowane, lecz po oddaniu zaledwie strzałów próbnych przeniesiono je do Francji.

Hel – Muzeum Rybołówstwa

W centrum miasta w dawnym kościele ewangelickim znajduje się Muzeum Rybołówstwa, które to jest oddziałem Muzeum Morskiego w Gdańsku. Na wystawach prezentowane są zagadnienia związane min. z historią Helu, historią polskiego rybołówstwa morskiego , ze szkutnictwem i rybołówstwem kaszubskim, prezentowane są także aspekty związane z ekologią Bałtyku. Górująca nad budynkiem drewniana wieża jest zas doskonałym punktem widokowym, który także udostępniony jest do zwiedzania.

Hel - port i marina

Port Helski to także miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ na jego falochronie wybudowano bardzo chętnie odwiedzaną promenadę na której nigdy nie brakuje spacerowiczów. Znajduje się tutaj także jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków czyli „Helskie Jajo” W porcie cumują  kutry rybackie a w marinie nigdy nie brakuje jachtów żaglowych i motorowych. W sezonie możemy udać się łodzią na wycieczkę po zatoce.  Odpływają stad także statki Żeglugi Gdańskiej którymi możemy dostać się do Trójmiasta, niektóre dobijają nawet do Sopockiego Molo na które również możemy spojrzeć dzięki zainstalowanej tam kamerce, która jest dostępna tutaj.

menu
menu