Poznań-Most Dworcowy
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że od niedawna Poznań jest całkiem blisko.....

Szczegóły

 

…..twojej miejscowości? A to za sprawą dogodnych połączeń drogowych i kolejowych, dlatego koniecznie odwiedź  Międzynarodowe Targi Poznańskie !  Z ponad 100 imprez organizowanych rocznie na pewno wybierzesz  tę interesującą dla siebie, dla której warto przyjechać nawet z najdalszego zakątka naszego kraju.Dworzec kolejowy znajduje sie po drugiej stronie ulicy. Organizujemy nie tylko targi lecz także szereg  imprez sportowych, kulturalnych oraz megaeventów,  które przyciągają setki tysięcy gości z całego świata.

Poza targami branżowymi organizujemy też  targi interesujące dla szerokiej rzeszy widzów, min.

CARAVANS  SALON – targi kamperów, przyczep i wyposażenia kempingowego

HOBBY - spotkanie ludzi z pasją

TARGI MODY POZNAŃ - zobacz jakie są najnowsze trendy w swiecie mody

SMAKI REGIONÓW – niepowtarzalna okazja do spróbowania produktów lokalnych

EKO FLOTA – motoryzacja przyszłości

RETRO MOTOR SHOW – targi pojazdów zabytkowych

POZNAŃ MOTOR SHOW – największe targi motoryzacyjne w Polsce

POZNAŃ SPORT EXPO – coś dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH – widzów na pewno nie zabraknie….

BOATEX – targi sprzętu pływającego i sportów wodnych

POZNAŃ GAME ARENA – targi gier i multimediów

www.mtp.pl/pl/kalendarium

www.mtp.pl

Warto oderwać się od codzienności i posmakować „targowej atmosfery” , warto również połączyć wizytę na targach ze zwiedzaniem Poznania, ponieważ miasto ma wiele ciekawych miejsc i obiektów wartych zobaczenia.

www.poznan.pl/turystyka



Poznań targi

Za rok powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich, przyjmuje się  rok 1921, ale historia targów w tym miejscu miała początek w roku 1911, kiedy to odbyła się tutaj wystawa Wschodnio Niemiecka na która to specjalnie wzniesiono Wieżę Górnośląską , której część zachowała się do dzisiaj. Podczas zjazdu Związku Towarzystw Kupieckich , która to organizacja zrzeszała polskich kupców z Pomorza Gdańskiego i Wielkopolski w 1917 roku, narodziła się idea organizowania w Poznaniu międzynarodowej imprezy targowej na wzór Targów Lipskich. Pomysł udało się zrealizować po kilku latach i w 1921 roku odbył się  I Targ Poznański, jeszcze jako impreza krajowa. Pierwsze targi o charakterze międzynarodowym odbyły się w roku 1925 a dwa lata później targi zostały przyjęte do Związku Targów Międzynarodowych.

MTP w okresie międzywojennym

 Lata 20-ste to lata hossy na rynku i lata intensywnego rozwoju Targów Poznańskich , lecz w 1929 roku wybuchł wielki kryzys w gospodarce i przed targami stanęło poważne wyzwanie przetrwania  spowolnienia w gospodarce. Jeszcze w roku 1929 udało się zorganizować  Powszechną Wystawę Krajową, która w 10 - lecie odzyskania niepodległości,  miała przedstawić  dorobek odrodzonej Polski.

Wystawa okazała się dużym sukcesem i z podziwem rozpisywała się o niej prasa na całym świecie. Przez 138 dni jej trwania odwiedziło ją ok 4,5 miliona zwiedzających. Warto wiedzieć że z  okazji przeprowadzenia  wystawy pobudowano największy w międzywojennej Polsce i jeden z większych w Europie lunapark. Znalazł się tam min. 20-sto metrowy wodospad, diabelski młyn, jedna z największych kolejek górskich i największa w Europie , 92-metrowa zjeżdżalnia wodna. Wielki kryzys udało się MTP przetrwać i w latach trzydziestych była jedną z największych firm tego typu w Europie.

W okresie II wojny światowej MTP zaprzestały działalności, a na jej terenach ulokowano fabrykę samolotów Focke – Wulff. Koniec wojny zastał targi ze zniszczeniami  sięgającymi  85% infrastruktury.

MTP obecnie

Po wojnie mimo dużych zniszczeń, pierwsza impreza targowa odbyła się już w roku 1946, a rok później targi ponownie  stały się imprezą międzynarodową. Od tego czasu do dnia dzisiejszego postępuje stały rozwój MTP. Początkowo nastąpił podział targów na edycję wiosenną i  jesienną, a następnie postępowało wydzielanie imprez branżowych i dziś imprezy targowe odbywają się przez cały rok i jest ich już ponad sto. Cały czas trwa modernizacja starych i budowa nowych pawilonów  wystawowych, modernizacja  infrastruktury dodatkowej i  pozostałego terenu.

MTP zabytki

Będąc na terenie targów na pewno przyda nam się kamera Poznań i targi są nierozerwalnie związane i ze względu na swoja długa historię obfitują w liczne zabytki. Najbardziej charakterystycznym takim obiektem jest bez wątpienia wieża z iglicą. Jest to przebudowana Wieża Górnośląska, która praktycznie nie przypomina już swojego pierwowzoru. Wzniesiona w 1911 roku w/g projektu Hansa Poetziga który w tamtym czasie był uznanym projektantem, jednym z pionierów stylu który później nazwano art deco. Wieża postawiona na planie okręgu miała wysokość 52 m a na jej szczycie znajdował się zbiornik wody o pojemności  4 tyś m3. Dolne kondygnacje były przeznaczone na działalność wystawienniczą. Wieża uległa dużym zniszczeniom podczas wojny, i po jej zakończeniu nie zdecydowano się na jej odbudowę. W latach 1954-55 na zachowanych fundamentach wybudowano obecną wieże która ma formę iglicy ustawionej na pawilonie wystawienniczym.

Następnym zabytkiem jest oddany w 1925 r na V Targi Poznańskie Pałac Targowy. Dwu kondygnacyjny budynek posiadający liczne zdobienia i wybudowany na planie prostokąta w/g projektu Stefana Cybichowskiego , doznał poważnych uszkodzeń podczas wojny i już nie został wiernie po jej zakończeniu odbudowany.

Kolejny zabytek to Hala Przemysłu Ciężkiego którą zaprojektował architekt Roger Sławski.  Murowana hala o długości 130 m i powierzchni 5,5 tyś m2. ma konstrukcję trzy nawową, a w jej środku ułożono biegnące z dworca tory kolejowe, które umożliwiały transport i wystawienie ciężkich maszyn i urządzeń jak również samych środków transportu.

Hala Reprezentacyjna również jest zabytkiem. Wzniesiona w latach 1928-1929, również według projektu Rogera Sławskiego, pełniła kiedyś funkcję wejścia na targi oraz mieściła sale koncertową i kongresową. Urządzona z przepychem, bogato zdobiona z charakterystyczną przeszkloną wieżą o wysokości 35 metrów. Hala po zniszczeniach wojennych do swojej pierwotnej formy wróciła dopiero po restauracji w latach 90 tych XX wieku.

Poznań kamera

Międzynarodowe Targi Poznańskie serdecznie zapraszają przez cały rok na organizowane imprezy – nie tylko targowe. Dogodne położenie i stały rozwój sieci drogowej, sprawiają że dotarcie do nas jest coraz łatwiejsze, nawet z odległych części naszego kraju.  Rozwój i modernizacja połączeń kolejowych sprawiają zaś ze na Targi Poznańskie możemy z powodzeniem wybrać się koleją. Zmodernizowany dworzec kolejowy to jedna z nowszych inwestycji którą może pochwalić się Poznań Kamera zainstalowana na budynku targów pokazuje nam widok na most dworcowy i część  tego  dworca.

menu
menu