Bystrzyca Kłodzka-panorama
odswież jesli brak obrazu

Zobacz kilkanaście innych kamer w Kotlinie Kłodzkiej....

Szczegóły

Kilkanaście ciekawych widoków z Kotliny Kłodzkiej w jednym miejscu

www.devices.pl       

Zapewniamy najszybszy internet w Kotlinie KłodzkiejBystrzyca Kłodzka kamera

Bystrzyca kłodzka to około 11 tysięczne miasto, leżące w kotlinie kłodzkiej, około 15 kilometrów na południe od bardziej znanego Kłodzka. Miasto to choć stosunkowo niewielkie to mogące poszczycić się bogatą historią, ponieważ jego początki sięgają XIII wieku, a na początku wieku XIV w zapiskach występuje już jako miasto królewskie. Na przestrzeni wieków los nie oszczędzał miasta i było ono wiele razy plądrowane i palone, ale mimo tak burzliwej historii na szczęście do dziś przetrwało wiele historycznych budowli, które stanowią o tym że jest to miejsce na pewno warte odwiedzenia i bliższego poznania. Kawałek panoramy pozwala nam zobaczyć zainstalowana w mieście kamera Bystrzyca Kłodzka widoczna jest w jej oku na tle okolicznych gór.

Bystrzyca Kłodzka atrakcje

Bystrzyca Kłodzka atrakcje ma dosyć liczne i są to dosyć liczne zabytki, które w lepszej lub gorszej kondycji przetrwały do czasów współczesnych.  Najstarszym z nich jest mający swoje początki w pierwszej połowie XIV wieku  kościół św. Michała Archanioła. Kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany, często z powodu doznanych uszkodzeń w wojnach i pożarach, swój obecny kształt przybrał w na początku XX wieku.  Wzniesiony jest z cegły i kamienia posiada okazałą wieże a budynek główny posiada siedem przęseł i dwie nawy, dwie kruchty, dwa prezbiteria oraz zakrystię. W świątyni zachowało się wiele cennych  elementów wyposażenia oraz detali architektonicznych . Znajdują się tutaj między innymi cenne kapitele i portale pochodzące z XIV wieku, pochodząca z XV wieku złocona i pokryta polichromią figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znajdująca się na głównym ołtarzu, oraz wykonana w 1577 roku, bogato zdobiona chrzcielnica wykuta w piaskowcu.

Młodszym zabytkiem jest wzniesiony w latach 1852-1854 i położony na rynku Ratusz miejski. Trzy kondygnacyjny, czworoboczny budynek, wzniesiono na miejscu poprzednich ratuszy, które uległy zniszczeniom podczas wojen i pożarów a historia ich powstania sięga XIV wieku. Charakterystycznym elementem budynku jest jego wieża, która ma kształt dwóch, posadowionych na sobie różniących się średnicą ośmiokątów, wieńczonych blankami.

Bystrzyca Kłodzka mury obronne

Cennym i charakterystycznym elementem starej zabudowy są średniowieczne mury obronne, których fragment zachował się do dziś w rejonie ulic Międzyleśnej, Wojska Polskiego oraz Rynku. Pierwotnie mury liczyły 1580 metrów i znajdowały się w nich tylko dwie bramy ale z czasem wybijano w nich dodatkowe furty i dobudowywano kolejne bramy. Z biegiem lat murów ubywało, kilka fragmentów uległo zawaleniu, inne rozebrano. Dziś część z nich z trzema wieżami  otacza stare miasto.

Ognista Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka znana jest chyba najbardziej z produkcji zapałek, którą uruchomiono tutaj tuż po II wojnie światowej i w tej dziedzinie była w kraju potentatem, ponieważ zakład tutaj zlokalizowany w czasie największej prosperity zatrudniał ponad 700 osób i dysponował udziałem w rynku na poziomie 45%. Dziś produkcja jest nadal utrzymywana, ale na zdecydowanie niższym poziomie.

Z przemysłem zapałczanym związane jest znajdujące się tutaj, jedyne takie w Polsce Muzeum Filumenistyczne. Założono je w 1964 roku i znajdują się w nim eksponaty związane z  zapałkami, zapalniczkami i ogniem. Znajduje się tutaj ponad pół miliona opakowań i etykietek zapałczanych, około półtora tysiąca zapalniczek różnego rodzaju, krzesiwa, starożytne lampy oliwne itp. Muzeum mieści się na Małym Rynku w budynku dawnego kościoła ewangelickiego oraz byłej szkoły parafialnej. Muzeum to ze względu na swoją unikalność stanowi turystyczna, chętnie odwiedzana atrakcje Bystrzyca Kłodzka to urocze i atrakcyjne miasteczko które często leży po drodze udającym się do Czech. Warto tutaj zawitać nawet będąc przejazdem i zwiedzić otoczone pozostałościami murów obronnych urocze stare miasto oraz niespotykane nigdzie indziej muzeum zapałek.

menu
menu