Kraków-Sukiennice
odswież jesli brak obrazu

Poczuj się jak w domu! Apartamenty o krok od Krakowskiego rynku....

Szczegóły

Lokalizacja – najlepsza z możliwych !

Nasze apartamenty znajdują się w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, zaledwie kilka kroków od Rynku Głównego, a także największych atrakcji Krakowa.

Bazylika Mariacka - 200 m, Sukiennice - 180 m, Zamek Królewski na Wawelu - 600 m, Muzeum – Podziemia  Rynku - 180 m, Muzeum Narodowe - 1,4 km, Stara Synagoga - 1,5 km

...i wiele innych – wszystko w zasięgu pieszego spaceru !

KRAKOW FOR YOU MAIN SQUARE APARTMENTS

uL. Grodzka  4

 KRAKOW FOR YOU BUDGET APARTMENTS

uL. Szczepańska 3

Dzięki niesamowitej lokalizacji nasi Goście mogą skupić się na zwiedzaniu i spędzaniu czasu w pięknym Krakowie, zamiast martwić się, jak poruszać się po mieście. Wszystko co najlepsze w Krakowie – zabytki, muzea, galerie, kawiarnie, puby, restauracje  – dosłownie o krok !

Serdecznie zapraszamy do kontaktu bezpośredniego:

Telefon kontaktowy: +48 12 421 48 35 ( codziennie w godz. 10-20 ) www.krakowforyou.com/contact

Zachęcamy także do rezerwacji on-line z natychmiastowym potwierdzeniem poprzez naszą stronę:

www.krakowforyou.comKamera Kraków

Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 965 roku, był stolicą Polski  do roku 1795. Miasto przesiąknięte historią i pełne zabytków, licznie odwiedzane przez turystów pragnących je poznać. Dla jego niepowtarzalnego klimatu warto tu przyjechać nawet na chwilę, najlepiej jednak na dłużej. Wszystkie ciekawe miejsca do których trafimy uwiecznić pomoże nam zabrana ze sobą kamera Kraków zapewni nam mnóstwo okazji do jej uruchomienia.

Kraków Stare Miasto

Największym magnesem przyciągającym turystów jest  otoczone Plantami Stare Miasto  w którego centrum znajduje się wytyczony w 1257 roku  Rynek Główny. Jest on największym placem Krakowa  a był największym średniowiecznym rynkiem Europy. Większość  budynków otaczających rynek to kilkusetletnie obiekty zabytkowe.  Znajdują  się na nim tak znane zabytki jak kościół Mariacki, kościół św. Wojciecha, Sukiennice i pozostałość po zburzonym w 1820 roku ratuszu – wieża ratuszowa. Będąc na rynku na pewno przyda nam się kamera Kraków a właściwie jego rynek skrywają pewną ciekawostkę, a jest nią fakt  że na przestrzeni wieków poziom rynku podniósł się o ok. 5m. Najlepiej przekonamy się o tym odwiedzając  zajmujące ponad 6 tyś. m2  Muzeum Podziemia Rynku Głównego, ulokowane pod jego powierzchnią.

Kraków kościół Mariacki

Gotycki wybudowany na przełomie XIV i XV wieku kościół Mariacki należy do najbardziej znanych zabytków nie tylko Krakowa.  Kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany min. z powodu trzęsienia ziemi które nawiedziło ten rejon prawdopodobnie w roku 1443 i w wyniku którego runęło sklepienie kościoła,  swój obecny kształt uzyskał pod koniec XV wieku. Kościół Mariacki najbardziej jest znany ze swojego ołtarza. To arcydzieło rzeźbiarskie jest dziełem mistrza Wita Stwosza. Konstrukcję wykonano z drewna dębowego, tło z modrzewia a figury których jest ponad dwieście wykonano z litych kloców lipowych. Prace przy ołtarzu trwały dwanaście lat.

Kraków kościół św. Wojciecha

O wiele mniejszą lecz starszą budowlą  jest  kościół św. Wojciecha. W miejscu gdzie pierwotnie stał drewniany  kościółek, wybudowano  na przełomie XI i XII w. murowany obiekt w stylu romańskim. W XVII i XVIII wieku przebudowany na styl barokowy. Kościół jest niewielki , jednonawowy nakryty eliptyczną kopułą. Podczas badań archeologicznych natrafiono na ślady wcześniejszej murowanej budowli z przełomu X i XI w. oraz jeszcze wcześniejszych dwóch obiektów drewnianych .W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku Głównego.

Kraków kamera na Sukiennice

Pierwsze Sukiennice  kamienne czyli kramy które były inspirowane sukiennicami drewnianymi  postanowiono wybudować w roku 1257. W roku 1300 zadaszono je   co nadało im postać hali targowej. Kolejne gotyckie i większe sukiennice wybudowano ok roku  1355. Środkowa hala miała długość 108m i szerokość 10m. z dwóch jej stron dostawiono dodatkowo dwa rzędy kramów.  Budowla pełniła swoja role do roku 1555, w którym to roku niestety spłonęła. W latach 1556-1601 trwała odbudowa i przebudowa sukiennic. Dobudowano kolumnowe loggie oraz przebito przejście w ich poprzek. W latach 1875-1879 trwała kolejna przebudowa sukiennic, prace prowadzono w/g projektu  Tomasza  Prylińskiego  który przewidywał ustawienie wzdłuż ścian w dolnej hali drewnianych kramów, dobudowano parterowe arkadowe podcienia, dobudowano ryzality.

Obecnie dolna hala pełni funkcje handlowe a w hali górnej znajduje się oddział Muzeum Narodowego -  Galeria Polskiego Malarstwa I Rzeźby XIX wieku. Widok na żywo na sukiennice zapewnia nam zainstalowana kamera Kraków ze swoim rynkiem i sukiennicami jest miejscem wyjątkowym.

Kraków  wieża ratuszowa

Gotycka, mierząca 70m wieża pochodzi  z XIV w. i pierwotnie była częścią ratusza. W 1820 r. podczas rozbiórki części ratusza w której mieścił się spichlerz, doszło do popękania ścian pozostałej części budynku co w efekcie spowodowało konieczność rozbiórki całego budynku ratusza , lecz wieże udało się zachować. W swojej historii wieża kilkakrotnie była trawiona przez pożary, wywołane najczęściej uderzeniami  piorunów. Płonęły kopuły ja wieńczące, uległ zniszczeniu zegar i dzwon na niej zamontowany. Po wyburzeniu ratusza były też głosy optujące za wyburzeniem i samej wieży, lecz na szczęście do tego nie doszło. Ostatnią poważniejszą renowację przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku. Obecnie w wieży mieści się oddział Muzeum historyczne Miasta Krakowa.

Rynek wielokrotnie był miejscem uroczystych i okazałych uroczystości. Znajdując  się na drodze królewskiej prowadzącej od Barbakanu na Wawel, często odbywały się tędy uroczyste wjazdy króla i zagranicznych delegacji. Tutaj Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę narodowi rozpoczynając powstanie. Był tez miejscem kaźni. Wykonywano na nim publiczne egzekucje, połączone niejednokrotnie z zadawaniem tortur. Nożem który znajduje się obecnie w sukiennicach okaleczano skazańców.

Kraków kamery w innych lokalizacjach

Na Rynek skierowane jest oko naszej kamery Kraków ma jednak tyle ciekawych miejsc że z pewnością udostępnimy niebawem większą ilość kamer w mieście.

 

menu
menu