Wrocław-Panorama z Katedry
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu znajdują się największe w kraju…

Szczegóły

…organy, które dysponują 151 głosami?  Organy katedralne uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej i podczas odbudowy katedry, która także była zniszczona  w ponad 70 procentach, postanowiono przenieść  w miarę dobrze zachowane organy znajdujące się w Hali Stulecia. Swego czasu były to największe organy na świecie. Znajdująca się na Ostrowie Tumskim Archikatedra to arcyciekawy obiekt który warto odwiedzić. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

www.katedra.archidiecezja.wroc.plWrocław kamera

Wrocław to jedno z najstarszych polskich miast, prawa miejskie otrzymał w 1214 roku lecz wzmianki o nim są znacznie wcześniejsze. Obecnie stolica Dolnego Śląska to prężnie rozwijająca się metropolia bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Jest to miasto posiadające niezliczone zabytki oraz całą masę innych atrakcyjnych obiektów, które są magnesem dla przyjezdnych z kraju i z zagranicy. Miasto pięknie położone nad Odrą warto odwiedzić o każdej porze roku a jeśli nie możemy tego zrobić to możemy zerknąć na nie okiem kamery Wrocław bowiem znalazł się w zasięgu wielu z nich.

Kamera Wrocław

Możemy popatrzeć na miasto bez wychodzenia z domu, umożliwia nam to zainstalowana tam kamera Wrocław a właściwie jego panorama widoczna z wieży Archikatedry jest naprawdę interesująca, w jej zasięgu znalazło się min. kilka zabytkowych obiektów oraz jeden z najwyższych budynków w kraju Sky Tower.  Najlepiej jednak osobiście przekonać się jak atrakcyjnym miejscem jest Wrocław kamera a właściwie obraz dostępny dzięki niej, może nas dodatkowo zmotywować do zaplanowania wyjazdu do tego miasta.

Wrocław zabytki

Najwięcej zabytków znajdziemy w obrębie starego miasta i Ostrowa Tumskiego.  Kiedyś Ostrów Tumski był wyspą lecz na początku XIX wieku w wyniku zasypania jednej z fos być nią przestał. Najstarszym zabytkiem tutaj się znajdującym jest  pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku kościół św. Idziego, znajdująca się opodal Archikatedra pochodzi z wieku IV. Znajduje się również tutaj Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, kościół św. Marcina, Zamek Piastów Śląskich oraz Pałac Arcybiskupi.

Stare miasto z ulokowanym centralnie Rynkiem, który był jednym z największych w Europie jest przesycone licznymi zabytkami. Znajduje się tutaj min. ponad 15 świątyń. Pałac Królewski, Stary I Nowy Ratusz , Opera Dolnośląska, Sukiennice.  Do rynku przylega rynek pomocniczy wytyczony już w 1242 roku a nazywający się Placem Solnym.

Hala Stulecia

Jednym z najbardziej znanych obiektów Wrocławia jest bez wątpienia wzniesiona w latach 1911-1913 hala widowiskowo-sportowa. W momencie powstania był to największy obiekt tego typu wybudowany w technologii żelbetowej. Budynek ma wysokość 42 metrów, a nakrywająca ja kopuła średnicę 65 metrów i w swoim czasie była największą kopułą na świecie. Obiekt zaplanowano do pomieszczenia ok. 10000 osób. W hali zainstalowano  organy które również były największe na świecie, niestety bezpośrednio po wojnie zostały znacznie zdewastowane. Pozostałości które zresztą nie były małe przeniesiono do Archikatedry Wrocławskiej i po renowacji i uzupełnieniu są do dziś największymi organami w naszym kraju, dysponują bowiem 151 głosami. Po wojnie hala była kilkukrotnie remontowała, wymieniono min. wszystkie 600 okien do konstrukcji których sprowadzono specjalnie drewno teakowe oraz dobrano szyby w/g  odnalezionych próbek z nieistniejącej już huty szkła w Pirnie w Niemczech.

W mieście znajdziemy jeszcze wiele innych interesujących obiektów które warto zobaczyć  i które na dłużej w pamięci pomoże nam zachować kamera Wrocław bowiem jest miastem z przebogatą historia z którą warto się zapoznać na miejscu.

menu
menu