....firma specjalizuje się w usługach związanych z montażem monitoringu, montażem kamer, montażem systemów alarmowych, automatyki domowej. Zależy Ci na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa Twojego domu lub firmie? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Neto-sfera Molendowski Artur działa od 2006 roku Oferujemy kompleksowe rozwiązania, które zapewnią Państwu niezawodne i skuteczne systemy, spełniające wszelkie wymagania. Neto-Sfera bezpieczeństwo, które daje spokój!
Powiązane kamerki
Radom Kamera
Radom - miasto które od momentu wybudowania lotniska, znacznie ułatwiło pracę licznym kabaretom i twórcom memów. Co jednak tak naprawdę wiemy o Radomiu, poza faktem wybudowania wspomnianego lotniska i występowania na jego terenie „Chytrej baby z Radomia”? Wszak, dawna stolica Polski, zasługuje na coś więcej, niż tylko szydercze docinki nastolatków i polskiej sceny kabaretowej. Dzięki udostępnionej kamerce rzućmy okiem na panoramę miasta a następnie zapoznajmy się z jego ciekawą historią.
Radom historia
Miasto, położone w otulinie puszczy Radomskiej, na granicy Mazowsza i Małopolski, już w X wieku ze względu na swoje położenie, stało się ważnym ośrodkiem na mapie Polski Piastowskiej.
Pierwsze wzmianki o Radomiu datowane są jednak na rok 1155 i pojawiły się w liście papieskim papieża Hadriana IV. Miejscowość została użyta, jako punkt odniesienia do opisywanej w bule wsi, co potwierdza, że już wtedy Radom był ważnym ośrodkiem administracyjnym. Prawa miejskie, kasztel otrzymał w II połowie XIII w. jednak największy rozkwit, przypadł na okres panowania Jagiellonów. Miasto i jego mieszkańcy otrzymali wtedy liczne przywileje wśród których było min. Zwolnienie z opłat celnych na terenie królestwa Polskiego. Już jako miasto, Radom często gościł podróżujących na linii Wilno-Kraków Jagiellonów a syn Władysława Jagiełły, często przebywał na zamku, przyjmując licznych zagranicznych gości.
Od roku 1481 Radom stał się miastem z którego Królewicz Kazimierz, na mocy upoważnienia przebywającego ówcześnie na Litwie Ojca, sprawował rolę jego namiestnika, rządząc Królestwem Polskim. Wtedy również, przez dwa lata, miasto pełniło nieformalną funkcję stolicy Polski.
Według spisów ludności, u zmierzchu panowania Jagiellonów, miasto liczyło 1500mieszkańców. Obecnie, zaś liczba ta sięga około 213tys.
Radom atrakcje
Ze względu na swoje położenie, Radom nie jest miastem tak popularnym wśród turystów jak Kraków, Zakopane czy też Gdańsk. Nie można jednak zapomnieć o pięknej królewskiej historii tego miasta.
Z okresu panowania Jagiellonów pozostał do zwiedzania wspaniały kościół i klasztor Bernardynów, którego fundatorami byli wspólnie starosta Radomski oraz ówczesny król Polski. Co prawda, zespół klasztorny jak i kościół od momentu wybudowania wielokrotnie poddawany był pracom restauracyjnym, jednak w dalszym ciągu w jego wnętrzu możemy podziwiać oryginalne ławki z roku 1500, znajdujące się w prezbiterium pod bocznymi ścianami
Tuż obok znajduje się kolejna świątynia będąca obowiązkowym punktem zwiedzania na zabytkowej mapie Radomia. Tym razem jest to kościół który w 1360 roku ufundował król Kazimierz Wielki. W 1854 roku ochrzczony został w nim znany polski malarz Jacek Malczewski. W bliskim sąsiedztwie znajduje się również muzeum im. Jacka Malczewskiego które wbrew swojej nazwie, nie eksponuje jedynie dzieł znanego malarza. Poza jego dorobkiem, swoje miejsce znalazły tu również zabytki archeologiczne związane z początkami miasta, jak również ekspozycje przyrodnicze związane z ziemią Radomską.
Będąc w Radomiu nie można również, nie odwiedzić Miasta Kazimierzowskiego. Jest to część Radomia nazywana Starym Miastem w którego skład wchodzą zabudowania, wzniesione za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Niestety znaczna część z nich jest w dużej mierze zaniedbana i wymaga pilnej rewitalizacji. Warto jednak uwiecznić obecny charakter tego miejsca, wszak za obdrapanymi z tynku kamieniczkami, kryje się często piękna historia sięgająca XV wieku.
Po zwiedzaniu Klasztoru czy też Starego miasta, warto zaplanować sobie chwilę wytchnienia w jednej z licznych restauracji czy kawiarni, znajdujących się przy ulicy Żeromskiego. Dogodnie położny deptak, zlokalizowany jest zaledwie kilka minut pieszej wędrówki od najważniejszych atrakcji miasta i jest on najbardziej reprezentacyjną część Radomia. Przy ulicy zlokalizowanych jest jeszcze wiele innych zabytkowych budynków, poczynając od zabytkowych domów rodzinnych zamożnych Radomian po pałac Sandomierski - najbardziej rozpoznawalna budowla Radomia ukończona w 1827 roku, mieszcząca obecnie Urząd Miasta, biuro paszportowe i wydział komunikacji.
Zwiedzając miasto, na pewno przyda nam się kamera Radom ma wiele ciekawych miejsc do fotografowania a jednym z nich jest bez wątpienia oryginalna fontanna, szczególnie urokliwa po zachodzie słońca, kiedy to wyrzucane z niej strumienie wody, oświetlone są przez kolorową iluminację.
Jednak Radom to nie tylko stare miasto i zabytki zlokalizowane w jego centrum.
Radom - skansen
Kilka minut drogi autem w kierunku Szydłowca, mamy okazję cofnąć się w czasie i poznać budownictwo oraz zwyczaje ludności zamieszkującej niegdyś okolice Radomia. Znajduje się tutaj bowiem Muzeum Wsi Radomskiej. Na powierzchni około 32h, zgromadzono 80 obiektów, tworzących niegdyś okoliczne wsie. Spacerując po skansenie możemy podziwiać dawne chałupy, wiatraki, młyny, kościoły ale również bardziej okazałe zespoły dworskie.
Radom - relaks i wypoczynek
Dla spragnionych odpoczynku bądź strudzonych aktywnym poznawaniem okolicznych atrakcji Radom również ma przygotowaną ofertę.
W upalne dni, turyści jak i mieszkańcy, znajdą wytchnienie na plażach zalewu Borki. Place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego, korty tenisowe i restauracje, zadowolą zarówno najmłodszych jak i trochę starszych odwiedzających. Chcąc jednak uciec od miejskiego zgiełku, nie rezygnując przy tym z bliskości wody i przyrody, można obrać dwa kierunki.
Pierwszym jest kierunek wschód i Jedlnia-Letnisko – kameralna miejscowość urokliwie zlokalizowana w sąsiedztwie zalewu Siczki i Rezerwatu Przyrody Jedlnia. Swoim położeniem i klimatem przywołuje skojarzenia z mniejszymi miasteczkami, zlokalizowanymi na szlaku WJM. Zalew pozwala na stawianie pierwszych kroków w żeglarstwie. Nie popływamy co prawda tutaj na większych jednostkach ale z pewnością możemy rozpocząć przygodę z klasą Optimist lub szlifować umiejętności w klasie na żaglówkach klasy 420. Dla fanów większych prędkości na wodzie, polecam kierunek na zachód od Radomia, znajduje się tam bowiem kolejny zbiornik wodny, tym razem znacznie większych rozmiarów niż opisane powyżej.
W pół godziny drogi z centrum – 26km – znajduje się zalew Domaniowski. Ciągnący się na 5km zalew, nie jest objęty strefą ciszy, co pozwala na poruszanie się po zalewie motorówkami oraz skuterami wodnymi. Zlokalizowana jest tutaj marina Domaniowska, pozwalająca na wodowanie sprzętu wodnego i jego cumowanie. O ile zalew Siczki pozwalał na stawianie pierwszych kroków w żeglarstwie o tyle zalew Domaniowski umożliwia już żeglowanie znacznie większymi jednostkami kabinowymi. Zacumowany w marinie jacht z pewnością może być ciekawą alternatywą dla mieszkańców Radomia na spędzenie wolnego czasu i pomysłem na weekendowe wypady poza miasto.