Wodzisław Śląski-Rynek
odswież jesli brak obrazu

Wodzisław Śląski zaprasza...

Szczegóły

WODZISŁAWSKI RYNEK STAROMIEJSKI  - zabytkowy zespół rynku staromiejskiego wytyczony około połowy XIII w. na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami pochodzącymi z XVIII i XIX w., odbudowanymi po zniszczeniach wojennych w 1945 r. Na jednej z kamienic w północnej pierzei rynku w 2001 r. zainstalowano zegar słoneczny.

 

www.wodzislaw-slaski.plWodzisław Śląski

Wodzisław Śląski to niespełna 50 tysięczne miasto w województwie śląskim, leżące nieopodal granicy z Czechami. Położone jest malowniczo na kilku wzgórzach które są poprzecinane głębokimi wąwozami. Względna różnica wysokości dochodzi tutaj do 80m.

Jest to bardzo stare miasto, bo za datę przyznania mu praw miejskich przyjmuje się rok 1257 w którym to do miasta zostali sprowadzeni Franciszkanie. Był w tym okresie jednym z bogatszych miast  na Dolnym Śląsku, lecz niestety został w dużej części strawiony przez pożar około roku 1280. Na przestrzeni wieków ziemia wodzisławska często zmieniała właścicieli a kres tych zmian nastąpił w lipcu 1922 roku, kiedy to Wojsko Polskie wkroczyło i zajęło cały powiat rybnicki. Podczas II wojny światowej Wodzisław już rankiem 1 września został zajęty przez Niemców i okupacja trwała do wyzwolenia przez  Armię Radziecką która to wraz z I Czechosłowacką Brygadą Pancerną dokonała tego 26 marca 1945 roku. Stało to się po ciężkich walkach ponieważ okupant zamienił Wodzisław w twierdzę. Podczas walk zniszczeniu uległo ok 80% miasta. Po wojnie miasto odbudowano a jego nieprzerwany rozwój trwa do dzisiaj.

Wodzisław Śląski kamera

Ze względu na swoją długa historię, Wodzisław może poszczycić się ciekawą architekturą oraz wieloma zabytkami. Jest to na przykład Rynek Staromiejski, wytyczony w połowie XIII w na planie czworoboku otoczony przez odbudowane po wojnie kamienice z XVIII i XIX wieku. Atrakcją jest zainstalowany w 2001 roku na ścianie jednej z kamienic zegar słoneczny. Oglądanie rynku umożliwia nam zainstalowana tam kamera Wodzisław Śląski poza Rynkiem ma również inne ciekawe atrakcje.

Wodzisław Śląski atrakcje

Najstarszym przykładem klasycystycznej  architektury barokowej w Polsce  pałac Dietrichsteinów, wzniesiony w latach 1743-1747. Obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego w którym zgromadzono pamiątki etnograficzne, archeologiczne oraz historyczne z terenu powiatu i ziemi wodzisławskiej.

Zespół poklasztorny franciszkanów jest zaś jednym z najcenniejszych obiektów tego typu w województwie. Wzniesiony w XV wieku, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy, został odkupiony przez miejscowych protestantów. Odbudowany po wojnie główny budynek nadal służy parafii Ewangelicko-Augsburskiej a w drugim budynku znajduje się Sąd Rejonowy.

W Wodzisławiu Śląskim znajduje się również Baszta Rycerska zwana również romantyczną. Basztę o wysokości 20 metrów która była częścią zamku myśliwskiego, wybudował w latach 1867-1868 ówczesny właściciel miasta Edward Brauns. Nowi właściciele po roku 1925 prowadzili tutaj restaurację a w baszcie urządzono punkt widokowy. Niestety w 2004 roku w baszcie wybuchł pożar i po nim odrestaurowano ja na razie tylko częściowo-wejście do środka na razie nie jest możliwe.

Wodzisław Śląski aktywnie

Miłośników aktywnego wypoczynku Wodzisław Śląski zaprasza do jednego z największych na Śląsku parków rozrywki – Parku Trzy Wzgórza. Na powierzchni ponad 23 hektarów ulokowano tutaj masę atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu. W parku znajdziemy wiele kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych, jest tor rowerowy o powierzchni ponad 20 tyś metrów kwadratowych, znajduje się skate park, park linowy, plac zabaw, labirynt, wielofunkcyjne boisko. Znajdziemy tutaj również tor do gry w kapsle, kręgle rosyjskie, stoły do gier planszowych. Oferta parku stale się wzbogaca a wstęp do niego i większości atrakcji jest bezpłatny.

W mieście znajduje się również kryta pływalnia Manta oraz ośrodek rekreacyjny Balaton w którego skład wchodzi zbiornik wodny wraz z plażą oraz rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.

menu
menu