Iwonicz Zdrój, Plac Dietla-kamera 2
odswież jesli brak obrazu

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój zaprasza

Szczegóły

Zobacz więcej ciekawych widoków  z kamer na   www.stimotion.pl

STIMO Systemy Informatyczne   www.stimo.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, położone na pięknych terenach Beskidu Niskiego w województwie podkarpackim. Miasto otoczone jest wzgórzami a samo centrum , lasem bukowo-jodłowym. Znajdują się tutaj liczne sanatoria oraz pijalnia wód mineralnych, których to wód  jest ponad 15 rodzajów.  W centrum miasta znajdziemy wiele XIX wiecznych willi i pensjonatów które były wzorowane na architekturze uzdrowisk szwajcarskich.

Czy wiesz że :

 - pierwsza wzmianka o istnieniu wód mineralnych w miejscowości, pochodzi z 1413r

 - pierwszy zapisek o Iwoniczu jako uzdrowisku pochodzi z 1578r

 - w Iwoniczu znajduje się kompleks trzech skoczni narciarskich, na których skakał min.

   utytułowany  Jens Weissflog.

 - na bazie miejscowych wód mineralnych wytwarzane są na miejscu kosmetyki.

 

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na                www.iwonicz-zdroj.pl

 

Sanatoria w Iwoniczu                    www.iwonicz-zdroj.pl/dla-turysty/sanatoria-w-iwoniczu-zdroju

 

Kosmetyki  Iwoniczanka                                            www.iwoniczanka.uisa.pl         

 

 Iwonicz Zdrój

Iwonicz Zdrój to niespełna dwu tysięczne miasto położone  na pięknych terenach Beskidu Niskiego , miasto które jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwsze wzmianki mówiące o Iwoniczu jako o uzdrowisku pochodzą z roku 1578, ale pierwsza wzmianka mówiąca o występowaniu tutaj wód mineralnych pochodzi już z roku 1413. Pierwszego opisania walorów wód mineralnych oraz wskazania do leczenia jakich schorzeń ich używać dokonał w roku 1630 lekarz z Przemyśla Jan Sechkini. Pierwsze  obiekty uzdrowiskowe zaczęto wznosić w roku 1793 i zainicjował to ówczesny właściciel miejscowości Michał Ostaszewski, ale na większą skalę wznoszenie obiektów i instalacji kąpielowych rozpoczął Karol Załuski, który jest uważany za twórcę uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju. Pierwsze łazienki powstały w 1837 roku właśnie z jego inicjatywy.  Rodzina Załuskich była właścicielami Iwonicza aż do roku 1945. Po wojnie obiekty znacjonalizowano i rozwijano w nich działalność uzdrowiskową. Prawa miejskie nadano miastu w roku 1973.

Iwonicz Zdrój kamera

Dzięki temu że występuje tu wiele rodzajów  wód mineralnych, miasto jest dużym ośrodkiem lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego. Z licznych leczonych tutaj schorzeń można wymienić min. choroby narządów ruchu, dróg oddechowych oraz choroby układu trawiennego. Występują tutaj wody jodkowe, termalne z zawartością wolnego dwutlenku węgla oraz wody chlorkowo – wodorowęglanowo - sodowe.  W pijalni wód można skosztować ich pięć rodzajów, są to wody „Iza 19”, „Iwonicz 11”, „Elin 7”, „Klimkówka 27”, „Karol 2”. Oglądanie budynku pijalni wód umożliwia nam zainstalowana tam kamera Iwonicz Zdrój znany jest również z pięknie utrzymanych klombów i kwietników które również możemy zobaczyć dzięki innej, dostępnej kamerce.

Iwonicz Zdrój atrakcje

Nie wszyscy zapewne wiedzą że w Iwoniczu można poczuć się jak nad morzem, a to za sprawą istniejących tutaj tężni solankowych. Drewniane konstrukcje, wypełnione gałązkami tarniny po których spływa solanka, w tym wypadku dostarczana ze źródła „Elin 7”. Na skutek jej parowania i wiatru wytwarza się leczniczy aerozol, którego wdychanie ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Szczególnie jego dobroczynne działanie odczują osoby cierpiące na zapalenie zatok, nieżyty górnych dróg oddechowych nadciśnienie tętnicze oraz alergie.  Poza nielicznymi wyjątkami pozytywny wpływ tężnie maja praktycznie na wszystkie osoby, przebywanie w ich otoczeniu na pewno pozytywnie wpłynie na osoby zdrowe ale na co dzień przebywające w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu czyli w większości miast. Tężnie stanowią dużą atrakcje  uzdrowiska i warto tutaj zajrzeć nawet na trochę aby poddać się ich leczniczemu działaniu.

Iwonicz Zdrój dla aktywnych

Położenie miasta na tak atrakcyjnych widokowo terenach stwarza wyjątkowo korzystne warunki do korzystania ze szlaków rowerowych których jest tutaj spory wybór. Znajda cos dla siebie miłośnicy rowerów górskich, ale amatorzy spokojnych wycieczek również będą zadowoleni, ponieważ dużo tras biegnie dobrymi, asfaltowymi drogami i ścieżkami. Jednym i drugim bez wątpienia nie zabraknie okazji do podziwiania pięknych panoram Bieszczadów, Beskidu niskiego a nawet Tatr. Trasy wiodą przez wiele ciekawych miejsc, gdzie zlokalizowane są ciekawe atrakcje. Możemy dotrzeć do Rymanowa Zdroju i zatrzymać się w tamtejszej pijalni wód, w Sanoku natkniemy się na największy w Polsce skansen a w Bóbrce znajdziemy Skansen Przemysłu Naftowego gdzie powstał pierwszy na świecie kopany szyb naftowy. Mijając po drodze miejscowości Haczów, Duklę, Klimkówkę, możemy zatrzymać się na chwilę w tamtejszych zabytkowych kościołach. Miłośnicy twórczości Marii Konopnickiej powinni koniecznie zajechać do poświęconego poetce muzeum w Żarnowcu. Pięknymi widokami uraczy nas zapewne rezerwat skalny „Prządki”, gdzie znajdują się dochodzące do 20 metrów wysokości skalne ostańce. 

To jeszcze nie wszystkie atrakcje jakie może nam zapewnić Iwonicz Zdrój kamera na pewno będzie nam pomocna w uwiecznieniu miejsc które miniemy będąc w drodze do tych tutaj wymienionych.

menu
menu