Drawsko Pomorskie, pl. Konstytucji
odswież jesli brak obrazu

Telewizja Cyfrowa z dekoderem 4K w Gawex Media

Szczegóły

Gawex Media - dostawca Internetu i telewizji w technologii światłowodowej. Sprawdź naszą ofertę.

www.gawex.pl



Drawsko Pomorskie kamera

Jeśli z jakiegoś powodu znajdziemy się na Pojezierzu Drawskim, to warto zawitać do leżącego nad rzeką Drawą Drawska Pomorskiego.  Historia miasta sięga roku 1297, kiedy to przyznano mu prawa miejskie i rozpoczęto budowę miasta, murów miejskich i kościoła, lecz osada istniała w tym miejscu już w VII wieku. Jak to często dawniej bywało  Drawsko również  na przestrzeni wieków trawiły pożary, plądrowane było przez obce wojska, nawiedzały je zarazy wyniszczające miejscową ludność oraz kilkukrotnie zmieniało właściciela. Burzliwą historie miasta przetrwały jednak niektóre obiekty i dziś są cennymi zabytkami, stanowiącymi dużą miejscową atrakcje Drawsko Pomorskie warto odwiedzić nawet będąc tutaj przejazdem ale zerknąć na nie mamy możliwość bez wychodzenia z domu, ponieważ umożliwia nam to zainstalowana na Placu Konstytucji kamera Drawsko Pomorskie zaprasza do zwiedzania swoich zabytków sakralnych oraz obiektów dworsko-pałacowych.

Drawsko Pomorskie atrakcje

Najznamienitszym z zabytków sakralnych jest bez wątpienia kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Budowę świątyni w stylu późnogotyckim rozpoczęto w połowie XIV wieku i kontynuowano ją do połowy wieku XV.  W roku 1664 w wyniku pożaru doszło już do poważnych zniszczeń w obiekcie, zawaleniu bowiem uległy gotyckie sklepienia. Odbudowy ich dokonano dopiero w roku 1913. Charakterystycznym elementem trójnawowej bryły budynku jest  wysoka, bo mierząca 71 metrów wieża. Prawdziwą ozdobą wewnątrz świątyni są boczne portale z ozdabiającymi je płaskorzeźbami wypalonymi w cegle.  Ołtarz główny wykonano w stylu barokowym w latach 1705-1706. Kościół jest jednym z dwóch znajdujących się w mieście rzymskokatolickich kościołów parafialnych. Drugim jest znacznie młodszy  kościół pod wezwaniem św. Pawła.

Neoromańska świątynia powstała w latach 1928-1929 na miejscu zakupionego przez Stowarzyszenie św. Bonifacego budynku stajni i przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie, choć całe miasto było po działaniach wojennych zrujnowane w ponad 60 procentach.

Drawsko Pomorskie mury obronne

W średniowieczu rozpoczęto budowę murów obronnych i po ich zakończeniu stanowiły one całkiem spory system obronny. Wzniesione z kamienia i cegły posiadały trzy bramy wjazdowe Wysoką, Niską i wybudowaną  jako ostatnią bramę Nową. Dodatkowo mury umocniono kilkudziesięcioma basztami obronnymi. Wokół murów wybudowano również system wałów obronnych i zasilanych przez rzekę Drawę fos. Mury liczyły sobie 1720 metrów długości, lecz do dzisiaj przetrwały jedynie dwa małe fragmenty liczące 10 i 15 metrów. Niestety w mieście nie zachował się ratusz, ostatni drewniany który znajdował się na rynku spłonął w pożarze w połowie XIX wieku. Niestety już nie został odbudowany, a siedzibę ratusza przeniesiono do kamienicy, która zachowała się do dziś i można ja zobaczyć przy ulicy Ratuszowej 5.

Drawa spływ kajakowy

W Drawsku Pomorskim znajda również coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku ponieważ region ten oferuje świetne warunki dla miłośników spływów kajakowych. Drawa jest jedną z najbardziej znanych rzek, na której jest możliwość uprawiania turystyki kajakowej. Jest to można powiedzieć dziwna rzeka, ponieważ płynie z północy na południe, oddalając się ze swoim biegiem od morza.  Szlak kajakowy po Drawie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, rzeka liczy sobie 186 kilometrów z czego na gminę Drawsko przypada 47,5 kilometra.  Szlak ten nosi imię Papieża Jana Pawła II, który kilkukrotnie pokonywał te trasę. Najczęściej spływ rozpoczyna się na jeziorze Drawsko w miejscowości Czaplinek i po przebyciu pięknie meandrującej wśród lasów, pól i łąk rzeki, po przebyciu 22 kilometrów docieramy do Drawska, gdzie w centrum miasta znajduje się stanica w której możemy zakończyć eskapadę lub zrobić sobie tylko przystanek, jeżeli zamierzamy płynąc dalej. Jeśli zatrzymujemy się tutaj tylko na przystanek, to warto wykorzystać te okazje i udać się na zwiedzanie miasta. Jeśli płyniemy dalej, to czeka nas najpiękniejszy do przebycia odcinek rzeki, miniemy odcinek z malowniczymi wysokimi brzegami, przepłyniemy przez jezioro Lubie oraz pokonamy odcinek biegnący pięknym tunelem który stworzyły drzewa iglaste. Rzeka na tym odcinku jest bardzo wartka i ma charakter rzeki górskiej. Spływ możemy zakończyć na jeziorze Małe Dębno przy moście którym przebiega droga łaczaca Drawsko z Kaliszem Pomorskim

Warto odwiedzić Drawsko Pomorskie, ponieważ znajdziemy tutaj liczne, ciekawe zabytki ale warto tutaj przyjechać na dłużej i zaliczyć spływ kajakowy, który to jest arcyciekawą i niebanalna atrakcja, która z pewnością będziemy długo mile wspominali.

menu
menu