Warszawa-Dworzec Warszawa Zachodnia
odswież jesli brak obrazu

Dworzec Warszawa Zachodnia, codziennie zatrzymuje się tutaj ponad tysiąc pociągów do których….

Szczegóły

….kilkadziesiąt tysięcy osób wsiada lub z nich wysiada. Jest to dworzec gdzie na dobę zatrzymuje się największa liczba składów. Kolej się zmienia i można nią dojechać coraz szybciej i coraz wygodniej w wiele ciekawych miejsc.

Sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilet możemy tutajWarszawa kamera

Jeśli planujemy wyjazd turystyczny to musimy pamiętać że bez wątpienia przyda nam się kamera Warszawa jest zaś takim miastem gdzie plenerów i ciekawych miejsc do uwiecznienia, na pewno nam nie zabraknie. W tym nowoczesnym mieście z przebogatą historią i niezliczonymi zabytkami na pewno nie będziemy się nudzić i będziemy potrzebowali kilku dni aby zobaczyć tylko najciekawsze z nich.

Warszawa - Stare Miasto

Najstarsza część miasta, która zachowała średniowieczny układ zabudowy tworzy zwarty zespół architektury zabytkowej z budynkami w większości   pochodzącymi z wieków  XVII i XVIII.  Zabudowa ta została odtworzona po wojnie, ponieważ podczas jej trwania zniszczonych zostało ponad 90% zabudowań. Na przykład z  260 budynków mieszkalnych przetrwało tylko 6. Stare miasto w Warszawie to jedyny tak duży zabytkowy obszar na świecie który został odbudowany po wojennych zniszczeniach. Największym odbudowanym obiektem jest Zamek Królewski ale odbudowano również liczne kościoły, pałace i dziesiątki kamienic.

Odbudowano miedzy innymi praktycznie całkowicie zniszczoną bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, jedną z najstarszych świątyń w Warszawie. Pierwszą lokację świątyni w tym miejscu datuje się na przełom XIII i XIV wieku i była nią drewniana kaplica zamkowa. W bazylice znajdują się liczne krypty z pochowanymi tutaj wybitnymi postaciami, min. królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, prezydentami Gabrielem Narutowiczem i Ignacym Mościckim, kardynałami Augustem Hlondem, Stefanem Wyszyńskim, Józefem Glempem czy znanym malarzem Marcello Bacciarellim.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski – dawna siedziba władców Polski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie tylko Warszawy ale i całego kraju, co roku gości około  miliona zwiedzających. Drewniano-ziemny gród powstał w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku i przez następne stulecia był rozbudowywany i przebudowywany. Był też niestety wielokrotnie dewastowany i grabiony przez obce wojska. Największe zniszczenia odniósł podczas II wojny światowej kiedy to praktycznie legł w gruzach, wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. Po wojnie dosyć szybko zadecydowano o jego odbudowie ale ta zaczęła się dopiero w 1971 roku i trwała do roku 1984. W następnych latach trwało jeszcze wyposażanie pomieszczeń i sukcesywne przekazywanie ich do użytkowania. Warto wiedzieć że pierwszym  całkowicie działającym urządzeniem w odbudowywanym zamku był zegar na wieży zamkowej, który został uruchomiony 19 lipca 1974 roku, kiedy to ukończono odbudowę głównego budynku w stanie surowym.

Z zamkiem nierozerwalnie związana jest stojąca przed nim Kolumna Zygmunta III Wazy. Kamienna kolumna wraz z odlanym z brązu posągiem króla mierzy 22 metry i również została odbudowana po zniszczeniach wojennych. Sam posąg na szczęście nie odniósł poważnych uszkodzeń lecz sam trzon kolumny wykonano od nowa z granitu. Uroczyste odsłonięcie odbudowanej kolumny nastąpiło 22 lipca 1949 roku.

Warszawa - Barbakan

Bardzo charakterystycznym elementem Starego Miasta w Warszawie jest Barbakan wzniesiony w 1548 roku jako element murów obronnych. Ceglana budowla miała za zadanie wzmocnienie obrony przy wjeździe do miasta bramą nowomiejską, lecz już w momencie powstania praktycznie była konstrukcją przestarzałą ze względu na rozwój w ówczesnym czasie artylerii. Jak większość starego miasta Barbakan także został zniszczony podczas wojny i został odbudowany w latach 1952-1954. Wykorzystano do tego celu min. cegły z rozebranych gotyckich kamienic we Wrocławiu i Nysie.

Rynek Starego Miasta

Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obszarów Starego Miasta, posiada wymiar 90 x 73 metry i odchodzi od niego  osiem ulic. Otoczony jest odbudowanymi ze zniszczeń wojennych kamieniczkami w których znalazły miejsce liczne restauracje oraz muzea. Największym z nich jest Muzeum Warszawy, które mieści się w jedenastu połączonych ze sobą kamienicach. Znajdują się tutaj liczne zbiory związane z historia miasta, organizuje się wystawy czasowe ale są także wystawy stałe jak wystawa Rzeczy Warszawskie która obejmuje ponad siedem tysięcy eksponatów. W związku z ich dużą liczbą pomocna w zachowaniu ich w pamięci na pewno będzie kamera Warszawa a zwłaszcza jej Stare Miasto jest obowiązkowym punktem na mapie każdego odwiedzającego stolicę, będąc tutaj urzeknie nas niepowtarzalny klimat tego miejsca bo tak kiedyś wyglądała Warszawa Kamera na pewno będzie miała co uwieczniać.

menu
menu