Złotoryja-Rynek
odswież jesli brak obrazu

Złotoryja - Stolica Polskiego złota zaprasza....

Szczegóły

Zapraszamy do najbardziej "złotego" z polskich miast. Kopalnia Złota Aurelia, Muzeum Złota to miejsca które koniecznie trzeba zobaczyc. Latem zapraszamy na zawody w płukaniu złota, impreza jest tak popularna i stoi na tak wysokim poziomie że organizowano juz tutaj Mistrzostwa Świata w tej dziedzinie. Odrestaurowana urocza starówka, czyste powietrze, woda w rzekach tak czysta że zadomowiły sie tutaj pstragi - Złotoryja warta jest odwiedzin !

www.zlotoryja.pl

 



Złotoryja

Miasto położone na dolnym śląskim na pogórzu Kaczawskim. Nazwa miasta na przestrzeni wieków ewoluowała jednak każda z nich wiązała się bezpośrednio ze złotem. Zawdzięcza się to dostępnym złożom złota, które przez lata były wydobywane . Pierwsze wzmianki o mieszkańcach tego obszaru sięgają VIII wieku  gdzie mieszkańcami byli przedstawiciele plemienia Trzebowian. Pod koniec XII wieku sprowadzili się w te okolice niemieccy górnicy by wydobywać cenny kruszec. Osadzając na tych terenach niemieckich kolonistów prawa miejskie osada otrzymała w 1211 roku, nadane przez księcia Henryka I Brodatego. Jest to najstarsza, udokumentowana lokacja  na ziemiach polskich na podstawie prawa magdeburskiego, co prawnie czyni ją najstarszym polskim miastem.

W latach 1180 – 1240 uzyskiwano  średnio  od 24 do 48 kg złota rocznie. Wydobycie zakończono w XIV w. i główną  gałęzią przemysłu zostało wtedy sukiennictwo i browarnictwo.

Złotoryja atrakcje

Wjeżdżając do centrum jak na dłoni widzimy szeroki wachlarz zabytków wartych odwiedzenia a tym samym możemy poczuć starego ducha miasta.Bez wątpienia przyda nam sie zabran na wyjazd kamera Złotoryja otoczona jest zachowanymi po dziś dzień murami obronnymi sięgającymi XV wieku, których znaczne fragmenty wraz z basztą stwarzają niepowtarzalny klimat miasta  który to wart jest uwiecznienia.

Na pewno  warto odwiedzić jeden z najcenniejszych zabytków miasta czyli kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Świątynia należy do nielicznych miejskich kościołów parafialnych na Śląsku. Budowla swymi korzeniami sięga pierwszej połowy XIII wieku, której projekt patronował wcześniej wspomniany Henryk Brodaty, dzięki któremu Złotoryja zawdzięcza nadanie praw miejskich. Na monumentalny a zarazem imponujący  kształt i wielkość świątyni  miał wpływ rycerski zakon Joannitów. To doskonały dowód na zamożność dawnych mieszkańców tego miasta.

Złotoryja kamera na rynku

Odrestaurowana starówka miasta to idealne miejsce do odpoczynku dla każdego odwiedzającego bowiem na jej rynku znajdziemy liczne kawiarenki, restauracje i puby. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W każdej chwili możemy zobaczyć co dzieje się na rynku. Umożliwi nam to zainstalowana tam kamera Złotoryja to jednak przede wszystkim złoto, wiec warto odwiedzić  kopalnie i muzeum.

Złota Złotoryja

Kopalnia złota ‘Aurelia’ udostępniona została turystom w 1973 roku. Wydrążona została w 1660 roku w celu poszukiwania rud miedzi. W procesie eksploatacji wydobyto niewielkie ilości miedzi oraz srebra jednak  brak jest informacji by w kopalni odnaleziono kiedykolwiek złoża złota. W związku z nieopłacalnością wydobycia surowców sztolnia została ostatecznie zamknięta. Dziś jest to miejsce stworzone głównie jako atrakcja dla dzieci gdyż długość trasy wynosi zaledwie około 100 m.

Starsi turyści mogą się udać do Muzeum Złota, które znajduje się w zabytkowym budynku z XVII wieku, który wkomponowany jest  w mury obronne. W muzeum zobaczyć można wystawy z  narzędziami  górniczymi oraz samorodki znalezione w okolicy. Większość zbiorów została przekazana przez kolekcjonera  Leopolda Schmetterlinga . Zgromadzone przedmioty oparte są na tematyce złota ale dotyczące różnych dziedzin, są to eksponaty: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne.

W pobliżu Muzeum Złota warto zwiedzić Basztę Kowalską, z której szczytu rozciąga się widok na panoramę miasta. Przez wieki baszta stanowiła element murów obronnych, sama została wzniesiona w połowie XIV wieku i zabezpieczała jedną z bram miasta.

W mieście  od 1993 r. organizowane są coroczne zawody w płukaniu złota, które od roku 1994 mają rangę  Mistrzostw Polski. Organizuje je Polskie Bractwo Kopaczy Złota które  też w roku 1994 zostało przyjęte do Światowej Federacji. Zawody zyskały tak dużą popularność a poziom ich organizacji był tak wysoki, że Polsce dwukrotnie , w roku 2000 i 2011 przyznano  prawo organizacji Mistrzostw Świata. W mistrzostwach w roku 2000 udział wzięła rekordowa ilość uczestników, było to 650 zawodników z 20 krajów reprezentujących Europę, Amerykę Północną, Afrykę, Azję i Australię. Nasi zawodnicy mogą się pochwalić bogatym dorobkiem medalowym, zdobytym na mistrzostwach Świata, Europy oraz na mistrzostwach poszczególnych krajów. 

Z tych zawodów chyba najbardziej jest znana Złotoryja kamera oprócz sita jest tam jednym z koniecznych elementów ekwipunku poszukiwaczy złota.

 

menu
menu