Szczecin-Wały Chrobrego
odswież jesli brak obrazu

Akademickie Centrum Informatyki, od lat tworzymy polski internet – dla Ciebie również mamy ofertę….

Szczegóły

….na przykład hostingu, dzięki któremu stworzysz swoja stronę internetowa w kilka minut. Zajmujemy się informatyką w szerokim zakresie i zaufało nam już wiele firm i instytucji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym profilem naszej działalności.

www.aci.com.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego czyli położony na brzegu Odry półkilometrowy taras widokowy, który wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz katedrą pod wezwaniem św. Jakuba, tworzą najbardziej rozpoznawalny i najpiękniejszy element zabudowy Szczecina.

Wiecej informacji znajdziemy tutaj

 

 



Szczecin

Szczecin to ponad 400-stu tysięczne miasto, leżące nad Odrą i jeziorem Dąbiem - miasto z bogatą historią oraz prawami miejskimi przyznanymi już w roku 1243. Początki osadnictwa datuje się na tych terenach jednak znacznie wcześniej bo prawdopodobnie mogło mieć już miejsce ok. 1850 lat wstecz. W roku 967 Mieszko I przyłączył Szczecin do Polski jednak w późniejszych latach doszło do jego secesji. Powtórnego przyłączenia dokonał książę Bolesław Krzywousty w 1121 roku. Na przestrzeni wieków Szczecin należał do Polski, Szwecji, Brandenburgi, Prus i Niemiec. Do Polski powrócił 5 lipca 1945 roku.

Szczecin atrakcje

Miasto z uwagi na swoją wielowiekową historię może pochwalić się wieloma interesującymi zabytkowymi obiektami, które przetrwały do dnia dzisiejszego.  Jedne z ciekawszych znajdziemy na reprezentacyjnym bulwarze miasta Wałach Chrobrego.

Same Wały Chrobrego to 500 metrowy taras widokowy położony na nadodrzańskiej skarpie na miejscu wyburzonych pod koniec XIX wieku fortyfikacji.  Taras wybudowano w latach 1902-1907 według projektu Wilhelma  Meyera-Schwartau, a doprowadził do tego nadburmistrz Szczecina  Hermann Haken . W północnej części tarasu w latach 1906-1912 wybudowano kompleks budynków przeznaczony dla rejencji szczecińskiej w którym dziś mieści się Urząd Wojewódzki. Powstały trzy budynki połączone jedną efektowna elewacją,  posiadają one  dwie wieże oraz dwa wewnętrzne dziedzińce. W centralnej części tarasu wzniesiono gmach Muzeum Miejskiego, który obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego w Szczecinie. Na południe od muzeum znajdują się budynki w których mieści się Akademia Morska. Pierwotnie wybudowano je na siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Naczelnej Dyrekcji Ceł. Obok tych budynków planowano jeszcze wybudować wieżę, jednak inwestycja ta nie doszła do skutku. W kompleksie Wałów Chrobrego znajduje się również

Zamek Książąt Pomorskich

Jest to renesansowy zamek, którego początki sięgają roku 1346, a większość obecnej formy  przybrał po przebudowie w latach 1573-1582. Na początku XVII wieku za zachodnim skrzydłem dobudowano mu piąte skrzydło dwupiętrowe.  Za czasów panowania pruskiego zwłaszcza w XIX wieku w zamku dokonano dużych zniszczeń i przebudów, wyburzono min. krużganki. Przez kolejne lata obiekt niszczał a dzieło zniszczenia pogłębiły jeszcze uszkodzenia jakie odniósł podczas alianckich bombardowań w czasie II wojny światowej. Po wojnie przystąpiono do zabezpieczania tego co można było jeszcze uratować i czekano na decyzję o jego odbudowie. Rozpoczęła się ona w 1958 roku i trwała aż do roku 1980. Obecnie zamek jest własnością Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego , działają w nim instytucje kultury i częściowo jest udostępniony do zwiedzania. W bliskim sąsiedztwie zamku  znajduje się również

Bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła

Wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku kościół w stylu gotyckim był kilkukrotnie przebudowywany oraz odbudowywany po doznanych zniszczeniach. Największych zniszczeń doznał podczas II wojny światowej, gdy to większa jego część legła w gruzach. W większości został odbudowany w latach 1972-1974. W 2007 roku rozpoczęto przebudowę zwieńczenia wieży co miało przywrócić jej historyczną sylwetkę i zakończono te prace rok później ustawieniem na niej strzelistego hełmu. Od tego czasu archikatedra jest drugą pod względem wysokości świątynią w kraju, bowiem mierzy 118,18 metra. Wyższa jest tylko bazylika w Licheniu mierząca 141,5 metra. Również w 2008 roku poświęcono nowe organy które składają się z mierzących od 11 milimetrów do 10 metrów wysokości  4743 piszczałek. Cały instrument waży 36 ton.

Szczecin kamera na przystań pasażerską

Do nabrzeża przy Wałach Chrobrego, które możemy oglądać dzięki zainstalowanej kamerze dobijają statki wycieczkowe, którymi można wybrać się na wycieczkę po Odrze oraz basenach szczecińskiego portu. Możemy udać się również w dłuższy rejs do odległego o ok 70 km Świnoujścia. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać wiele pięknych widoków wiec na pewno przyda nam się w tych okolicznościach kamera Szczecin jest miastem które warto zobaczyć i które naprawdę wiele oferuje odwiedzającym je turystą i nie są tylko zabytki historyczna ale również nowoczesna, wielokrotnie nagradzana architektura którą tworzą budynki będące siedzibami ośrodków kultury.

menu
menu