Kraków Wawel i zakole Wisły
odswież jesli brak obrazu

Czy wiesz że Zamek Królewski na Wawelu ma.....

Szczegóły

.....7040m2 powierzchni i znajduje sie na wzgórzu o wysokości 228 metrów nad poziomem morza, ale przewyższenie w stosunku do okolicznego terenu wynosi ok 30m. Na wzgórzu obok zamku położona jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława z Wierzą Zygmuntowską i zawieszonym w niej dzwonem Zygmunta. Sławny dzwon waży prawie 10ton a jego serce wazy 365kg.

www.wawel.krakow.pl

www.katedra-wawelska.pl

----------------------------------------------------------------------------

ToyaGo – Zapewniamy najlepszy dostęp do  telewizji kablowej, mobilnej oraz internetu i telefonii.  Setki kanałów telewizyjnych w atrakcyjnych pakietach, dostęp do internetu stacjonarnego oraz mobilnego w korzystnych cenach, świetna oferta telefonii stacjonarnej i mobilnej. Zapoznaj się z naszą całą ofertą na: 

   www.toya.net.pl

 

Tylko na Wakacje.pl

Kraków - Wzgórze Wawelskie

Wzgórze Wawelskie to uformowana 150 milionów lat temu wapienna skała, która  już od epoki paeolitu była miejscem osiedlania się ludzi. Prawdopodobnie od VII w.  byli to już Słowianie z których to wywodził się legendarny Krak, najbardziej znany z tego że pokonał zamieszkującego wzgórze strasznego smoka, nękającego okolicznych mieszkańców. Krak, jak wiemy dotknięty został osobistą tragedią, ponieważ jego córka Wanda, nie chcąc wyjść za niemieckiego księcia, doprowadziła do najazdu tegoż na ich ziemie . Stanęła jednak na czele armii która atak odparła, lecz sama nie chcąc już prowokować kolejnych napaści, popełniła samobójstwo  rzucając  się w nurt Wisły.

Tyle legendy.

Kraków - Katedra Wawelska

Jedną z najważniejszych części kompleksu Wawelskiego jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława.

Wawel i okoliczne ziemie w X w. weszły w skład powstającego państwa polskiego a w roku 1000 ustanowiono biskupstwo krakowskie. Wybudowano pierwsza kamienną katedrę a ok roku 1060 rozpoczęto budowę drugiej  którą ukończono i konsekranowano dopiero w roku 1142 za panowania Bolesława III Krzywoustego. Katedra była rozbudowywana w następnych latach, dobudowano do niej kaplicę św. Mikołaja od strony północnej, śś. Piotra i Pawła od strony południowej a na srodku powstał grobowiec św. Stanisława ze Szczepanowa, którego szczątki już wiele lat wcześniej sprowadzono ze Skałki. Niestety katedra spłonęła w roku 1305. Budowę nowej katedry już w stylu gotyckim rozpoczął biskup krakowski Nanker i rozpoczął ją od wzniesienia kaplicy św. Małgorzaty, która dziś pełni rolę zakrystii. Katedrę wzniesiono dookoła miejsca gdzie znajdowały się relikwie św. Stanisława i ma ona kształt bazyliki trójnawowej z transptem, ambitem i trzema wieżami. Główna bryła jest otoczona licznymi kaplicami, które w następnych latach były przebudowywane oraz wznoszono kolejne. Konsekracja katedry miała miejsce 28 marca 1364r. i w obecności króla Kazimierza Wielkiego dokonał tego arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki.

W czasach nowożytnych nadal dokonywano rozbudowy katedry i pozostałych obiektów np. wież które to trzy ją otaczają. Są to wieże Zygmuntowska, Zegarowa i Wikaryjska.

Najwyższa z nich wieża Zegarowa powstała na fundamentach wieży drugiej katedry i wybudowano ja z wapienia oraz cegły. Wieńczył ją hełm który został zniszczony przez huragan który przeszedł nad Krakowem w grudniu 1703 roku. Zniszczony hełm zastąpiono nowym - barokowym który zachował się do dzisiaj.

Obecny zegar jest trzecim z rzędu zamontowanym na wieży. Pierwszy z roku 1521 posiadał jedną wskazówkę oraz gong wybijający pełne godziny a na jego tarczy zaznaczono 24 godziny.

W 1602 wymieniono go na nowszy dwunastogodzinny który był kilkakrotnie modernizowany. W 1680 r. otrzymał min. tarcze które są na wieży do dziś. W 1899 r. zamontowano obecny mechanizm który co dwa dni jest nakręcany i posiada zawieszone na linach obciążniki o wadze 120kg.

Kraków - Dzwon Zygmunta

Druga pod względem wielkości to pochodząca z pierwszej połowy XIV wieku wieża Zygmuntowska . Początkowo zawieszono w niej cztery katedralne dzwony ale w wieku XVI wieżę podwyższono i znalazł w niej miejsce również dzwon Zygmunta który do roku 1999 był największym polskim dzwonem. Całość wazy 12 600kg, z czego sam klosz dzwona to 9650 kg a jego serce 365kg. Pozostałe cztery dzwony to  Półzygmunt (Stanisław) o wadze 6500kg, Kardynał o wadze 3400kg, Urban o wadze 3000kg oraz ważący 1800kg dzwon Głownik (Wacław).

Trzecia z wież to wieża Srebrnych Dzwonów zwana również Wikaryjską odbudowana po pożarze na początku XV wieku. Znajdują się w niej  dzwony Maciek – najmniejszy z dzwonów Wawelskich o wadze 210kg, dzwon Nowak o wadze 420 kg, dzwon Gaworek ważący 732 kg oraz półtonowy dzwon Jan Paweł II. Nazwa wieży wiąże się z legendą która głosi ze w spiżu trzech pierwszych dzwonów , znajduje się duża domieszka srebra co ma im zapewniać wyjątkowo melodyjny dźwięk.

Do katedry przylegają również zabudowania biblioteki kapitularnej, kapitularza i skarbca katedralnego a od dziedzińca zewnętrznego oddziela ja mur z trzema barokowymi bramkami.

Katedrę wzniesiono z białego kamienia wapiennego oraz cegły.

informacje o Krakowskim Rynku znajdziemy tutaj

menu
menu